Κάτι μαγειρεύεται στο Δημοτικό Σχολείο Πύργου!

Την Παρασκευή που μας πέρασε ένας διάσημος σεφ επισκέφτηκε την Α και Β δημοτικού του σχολείου μας. Δεν ήταν άλλος από τον Ζαχαρούλιο Ντολμαδίνι που με τις τις μαγειρικές του γνώσεις μας μύησε στα μυστικά της ζαχαροπλαστικής και γίναμε μαζί του όλοι μάστερ σεφ!

Οι συνταγές που φτιάξαμε ήταν τρουφομπαλίτσες και μπισκοτόγλυκο. Θέλετε να μάθετε τι κάναμε για να τα φτιάξουμε όλα αυτά;

Για τις Τρουφομπαλίτσες:

Σπάσαμε στο multi 60 μπισκότα πτι μπερ (εκείνα που αρέσουν σε όλα τα παιδάκια!) και έπειτα τα ανακατέψαμε με τυρί κρέμα μέχρι να γίνουν ένα ενιαίο μείγμα.

Έτσι, μπορέσαμε να πλάσουμε τις τρουφομπαλίτσες μας. Αφού τις βάλαμε μισή ώρα στο ψυγείο, λιώσαμε σοκολάτα (και μαύρη και λευκή παρακαλώ!) τις ρίξαμε μέσα και επικαλύφτηκαν όλες με σοκολάτα! Μα είναι να μη σου τρέχουν τα σάλια;

Για το μπισκοτόγλυκο σπάσαμε πάλι στο multi ένα πακέτο σοκολατένια μπισκότα και τα μοιράσαμε δίκαια στα ποτηράκια μας. Έπειτα, ανακατέψαμε στο μίξερ την άχνη ζάχαρη και την καστανή ζάχαρη, τη βανίλια, το τυρί κρέμα και τη σαντιγί.

Έπρεπε να μας δείτε όλους να παίρνουμε σειρά για να χρησιμοποιήσουμε αυτό το μηχάνημα που κάνει σαν κομπρεσέρ! Είχε πολλή πλάκα! Βάλαμε μία στρώση της κρέμας στα ποτηράκια μας, μετά μία ακόμη στρώση μπισκότα και τέλος….πασπαλίσαμε με τρούφα!

Ο Ζαχαρούλιος μας είπε ότι δεν έχει ξαναδεί τόσο καλούς μάγειρες και πως μία μέρα θα γίνουμε όλοι τρανοί μάστερ σεφ. Περάσαμε υπέροχα. Πειράζει που γίναμε λιγάκι μέσα στη σοκολάτα;