Ομιλία με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με τα ζώα

Οκτ 20192

Στις 30 Σεπτεμβρίου είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας την κ. Ζωή Κοντού, η οποία είναι μέλος του ΔΣ της Πανελλήνιας Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας. Η κ. Ζωή πραγματοποίησε μια πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία προς τους μαθητές των Ε και Στ τάξεων. Αναφέρθηκε στις ανάγκες των ζώων, αλλά και στις ιδιαίτερες ικανότητές τους. Ιδιαίτερη βαρύτητα δόθηκε στην υιοθεσία των ζώων, αλλά και σε περιστατικά κακοποίησης και εγκατάλειψης αυτών. Ξεχωριστή στιγμή υπήρξε η γνωριμία με τη μικρή σκυλίτσα που φροντίζει η κ. Ζωή.