1η τακτική συνάντηση γονέων – Λειτουργία Τμήματος Ένταξης

Οκτ 20192

Τη Δευτέρα , 30 Σεπτεμβρίου και ώρα 13.15 πραγματοποιήθηκε η πρώτη τακτική συνάντηση εκπαιδευτικού-γονέων μαθητών που φοιτούν στο Τμήμα Ένταξης του σχολείου μας. Η ειδική παιδαγωγός, κ. Καζάρα Ελένη, ενημέρωσε τους γονείς για τον τρόπο λειτουργίας του Τμήματος Ένταξης, για τα αποτελέσματα των αξιολογήσεων που έλαβαν χώρα, καθώς και για τις ώρες που θα χρειαστεί να παρακολουθήσει κάθε μαθητής εξατομικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Δόθηκαν οδηγίες για τον τρόπο μελέτης στο σπίτι και για τον τρόπο συνεργασίας ανάμεσα στην ειδική παιδαγωγό, τους δασκάλους των γενικών τάξεων και τους γονείς. Μεγάλη βαρύτητα δόθηκε στην ενθάρρυνση που χρειάζονται όλα τα παιδιά και που είναι ο ακρογωνιαίος λίθος για μια εποικοδομητική σχολική χρονιά.  Τέλος, η ειδική παιδαγωγός ενημέρωσε τους γονείς για τα καινοτόμα προγράμματα που θα υλοποιηθούν φέτος στο Τμήμα Ένταξης.