Ενημέρωση Γονέων/Κηδεμόνων λόγω επαναλειτουργίας των Δημοτικών Σχολείων

Ιαν 20218

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα, 11 Ιανουαρίου, ξεκινάνε τα μαθήματα δια ζώσης.

Η προσέλευση και η αναχώρηση των μαθητών/τριών θα πραγματοποιείται σε τρεις φάσεις.

Πιο συγκεκριμένα:

Προσέλευση:

Οι τάξεις Ε και ΣΤ στις 8.05

Οι τάξεις Γ και Δ στις 8.10

Οι τάξεις Α και Β στις 8.15

Αναχώρηση:

Οι τάξεις Ε και Στ στις 13.05

Οι τάξεις Γ και Δ στις 13.10

Οι τάξεις Α και Β στις 13.15

Παρακαλούμε να τηρούνται οι ώρες για την έγκαιρη προσέλευση και αναχώρηση των μαθητών/τριών, τηρώντας όλα τα μέτρα προστασίας. Θα πρέπει να αποφεύγεται η παραμονή των γονέων/κηδεμόνων στην είσοδο του σχολείου. Επίσης, για κάθε σύμπτωμα που παρατηρείτε στα παιδιά σας, έστω και απλό (π.χ. πονόλαιμος) προτείνεται να τα κρατάτε στο σπίτι.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Ευχές

Δεκ 202022

Σας ευχόμαστε ολόψυχα Καλές Γιορτές με Υγεία!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Ποταμιάς Θάσου

Ενημερωτικά φυλλάδια του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη

Δεκ 202011

Χρήσιμο υλικό για γονείς/κηδεμόνες

Οκτ 20206

Οδηγίες για Γονείς: “Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο σχολείο: Εργαλεία – Συμβουλές – Ψυχολογική υποστήριξη μαθητών”

Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση απαιτεί διαφορετικό σχεδιασμό και εμπλέκει με συγκεκριμένους τρόπους τους γονείς, τρίτο πόλο, ούτως ή άλλως, της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Στο πλαίσιο της υποστήριξης της εκπαιδευτικής διαδικασίας η ομάδα «εξ αποστάσεως εκπαίδευσης» της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ν. Αιγαίου ετοίμασε ένα εκπαιδευτικό σεμινάριο για γονείς.

Μπορείτε να μεταβείτε στο σεμινάριο αν επισκεφτείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση που ακολουθεί:

Ενημερωτική συνάντηση γονέων Δ’ τάξης

Οκτ 20206

Εχθές, Δευτέρα 5 Οκτωβρίου και ώρα 16.15 πραγματοποιήθηκε η 1η ενημερωτική συνάντηση γονέων της Δ’ τάξης. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους γονείς που παρευρέθηκαν.

Η δασκάλα της τάξης

Αγγελική Γαλάνη

Δημιουργία ιστολογίου της ΣΤ΄ τάξης

Σεπ 202024

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε πως η ΣΤ τάξη απέκτησε το δικό της ιστολόγιο (blog).

Μπορείτε να ενημερώνεστε για τις δράσεις των μαθητών/τριών της από την ακόλουθη διεύθυνση:

Υπεύθυνη εκπ/κός: Κόνη Δραμπάλα

Ενημερωτική συνάντηση γονέων/κηδεμόνων (Γ τάξη)

Αγαπητοί γονείς,

Σας προσκαλούμε σε συνάντηση την Παρασκευή, 25-9-2020 και ώρα 12.30 στο σχολείο για μία πρώτη γνωριμία!

Η δασκάλα της Γ τάξης

Κουλούδη Ιωάννα

Ενημερωτική συνάντηση γονέων/κηδεμόνων Β τάξης

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας προσκαλούμε στην 1η μας ενημερωτική συνάντηση για φέτος, που θα γίνει την Παρασκευή στις 13.30. Σε αυτή τη συνάντηση θα έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε και να συζητήσουμε διάφορα θέματα που θα μας απασχολήσουν τη φετινή σχολική χρονιά. Η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη.

Η δασκάλα της Β τάξης

Μπαμπιονιτάκη Δήμητρα

Ενημερωτική συνάντηση γονέων/κηδεμόνων (ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ)

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

σας καλούμε στην 1η ενημερωτική συνάντησή μας που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή και ώρα 16.15. Η συνάντηση θα λάβει χώρα στον αύλειο χώρο του σχολείου μας.

Η ειδική παιδαγωγός

Καζάρα Ελένη

Ενημερωτικά emails προς τους γονείς/κηδεμόνες

Σεπ 202018

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σε περίπτωση που δεν έχετε λάβει κάποιο μέηλ τις προηγούμενες ημέρες από το μέηλ του σχολείου μας, σας παρακαλούμε πολύ να επικοινωνήσετε μαζί μας για να επικαιροποιήσουμε τα στοιχεία επικοινωνίας.

Ο σύλλογος διδασκόντων του Δ.Σ. Ποταμιάς

« Παλιότερα άρθρα