Καλό Πάσχα!!!

Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Ποταμιάς Θάσου σας εύχονται ολόψυχα

happyeaster2011_art_in

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!!

Πασχαλινές κατασκευές από το τμήμα ένταξης του σχολείου μας:

IMG_20150403_061603

IMG_20150331_111405

Υπεύθυνη εκπ/κός:

Καζάρα Ελένη

2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Ενημέρωσης για τον αυτισμό

Η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών καθιέρωσε από το 2008 την 2α Απριλίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό.

Ο αυτισμός (Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος) είναι μία σοβαρή διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή.

Περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα νευρο-αναπτυξιακών διαταραχών με κοινά χαρακτηριστικά:

1.Τη διαταραγμένη κοινωνική αλληλεπίδραση, λεκτική και μη λεκτική επικοινωνία
2.Τα περιορισμένα ενδιαφέροντα και επαναλαμβανόμενα μοτίβα συμπεριφοράς.

Το παιδί που ανήκει στο φάσμα του αυτισμού συχνά παρουσιάζει έλλειψη ενδιαφέροντος για τα άλλα παιδιά. Φαίνεται ‘μοναχικό’ σαν να μην επιθυμεί την αλληλεπίδραση με άλλους ανθρώπους ή μπορεί να επιθυμεί να επικοινωνήσει, μη γνωρίζοντας όμως το πώς να το κάνει. Δεν έχει βλεμματική επαφή. Μπορεί να μην έχει αναπτύξει λόγο ή να έχει αναπτύξει λόγο, τον οποίο όμως δεν είναι σε θέση να τον χρησιμοποιεί με επικοινωνιακό τρόπο. Το παιχνίδι του είναι περιορισμένο και έχει επαναληπτικό χαρακτήρα. Μπορεί να έχει ασυνήθιστα ενδιαφέροντα και εμμονές. Φαίνεται ότι δυσκολεύεται να κατανοήσει ποικίλες καταστάσεις, μολονότι αποκτά γνώσεις και θυμάται. Κατανοεί κυρίως φράσεις με κυριολεκτικό και όχι μεταφορικό χαρακτήρα. Δεν αντιλαμβάνεται σε μεγάλο βαθμό τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των άλλων.

Με αφορμή λοιπόν την ημέρα ενημέρωσης για τον αυτισμό οι μαθητές/τριες των Δ και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας είχαν την τιμή να επικοινωνήσουν μέσω skype με την κυρία Παναγιώτα Πλησή, τη συγγραφέα του υπέροχου βιβλίου “Δεν είμαι τέρας σου λέω”. Στο βιβλίο αυτό ήρωας είναι ένα αγόρι που βρίσκεται στο φάσμα του αυτισμού.

DEN_EIMAI_TERAS_72.jpg.thumb_203x296_255e9cd1faf623aacb48373450ef340e

IMG_20150403_101424

Υπεύθυνοι εκπ/κοί:Αλβνανούδη Κλεοπάτρα

Καζάρα Ελένη

Κατσίκα Αναστασία

Παπουλίδου Σοφία

2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Μέρας Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου) στην τάξη μας (Β τάξη) αναγνώστηκαν δυο βιβλία το “Οι φίλοι είναι πάντα μαζί” της Ζίγκριντ Λάουμπε και το “Κυνήγι του θησαυρού” του Αρκάδιο Λομπάτο. Μετά την ανάγνωση των βιβλίων ακολούθησε σύντομη συζήτηση για το τι παραγματεύνονται τα βιβλία αυτά (πλοκή, ήρωες, μηνύματα, τι μας άρεσε, τι δεν μας άρεσε κ.α.) Η επιλογή των βιβλίων έγινε στοχευμένα βάση του προγράμματος Αγωγής Υγείας που τρέχουμε αυτήν την περίοδο στην τάξη, αφού και τα δύο μιλάνε για την αξία της φιλίας. Ως δραστηριότητα επιλέξαμε να βάλουμε μπρος τη φαντασία μας και να εικονογραφήσουμε σκηνές αρεσκείας από το βιβλίο το “Κυνήγι του θησαυρού”. Έτσι το βιβλίο αναγνώστηκε επίτηδες χωρίς οι μαθητές και οι μαθήτριες να δούνε κάποια εικόνα από το βιβλίο αυτό. Έτσι ο καθένας και η καθεμία ήταν ελεύθεροι να ζωγραφίσουν με οδηγό την πλοκή του βιβλίου και τη φαντασία τους … και ιδού κάποια από τα αποτελέσματα. Μπράβο!

IMG_20150407_105331                     Οι φίλοι είναι για πάντα μαζί (Ζίγκριντ Λάουμπε)

Εικονογράφηση 3

Εικονογράφηση 2

Εικονογράφηση 1

Παράλληλα μας επισκέφτηκαν τα παιδιά της Γ’ τάξης & του Νηπιαγωγείου και μας παρουσίασαν τα δικά τους βιβλία, πολύ ωραίες προσπάθειες και τα δύο, αφού καταπιάστηκαν με πολύ σημαντικά θέματα & μηνύματα. Τους ευχαριστούμε πολύ.

Επίσκεψη Νηπιαγωγείου & παρουσίαση του βιβλίου τους

Υπεύθυνος εκπ/κός: