Ενημέρωση και Ευαισθητοποίηση μαθητών/τριών γενικών τάξεων σχετικά με τα ΑμεΑ: 4ος μήνας

Ο Φεβρουάριος ήταν αφιερωμένος στην κώφωση. Μιλήσαμε για τη νοηματική γλώσσα, το δακτυλικό αλφάβητο και για τις χειρομορφές. Η ελληνική νοηματική γλώσσα είναι η φυσική γλώσσα της ελληνικής κοινότητας Κωφών. Πρόκειται για μια γλώσσα όπως όλες οι άλλες. Η ιδιαιτερότητά της είναι πως είναι οπτικο-κινητική και όχι προφορική. Δεν εκφράζεται δηλαδή με τη γλώσσα όπως η ομιλούμενη αλλά με τη κίνηση των χεριών, την έκφραση του προσώπου, τις κινήσεις του σώματος. Η χρήση της νοηματικής αποτελεί βασική προϋπόθεση για την ένταξη οποιουδήποτε ατόμου στη κοινότητα των κωφών. Η Ελληνική νοηματική γλώσσα δεν είναι διεθνής όπως λανθασμένα πιστεύεται. Η κάθε χώρα αναπτύσσει τη δική της νοηματική γλώσσα με διαφορετικά κατά βάση νοήματα και διαφορετικό αλφάβητο. Υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά αλλά πολλές διαφορές σε μορφολογικό επίπεδο. Παρόλα αυτά οι κωφοί διαφορετικών κρατών μπορούν να συνεννοούνται άνετα μέσω της Διεθνούς Νοηματικής Γλώσσας, η οποία είναι στην ουσία ένας κώδικας που εξυπηρετεί σε απλές καθημερινές ανάγκες επικοινωνίας (wikipedia).

Μάθαμε να κάνουμε τα ονόματά μας στο δακτυλικό αλφάβητο, καθώς και βασικά νοήματα σχετικά με την οικογένεια, το σχολείο, τα αθλήματα και τα ζώα. Δημιουργήσαμε πολλά βιντεάκια, τα οποία χρησιμοποίησαν και κάποια σχολεία με τα οποία συνεργαόμαστε για να μάθουν και άλλα παιδιά τη νοηματική. Εμείς λοιπόν, γίναμε κατά κάποιον τρόπο δάσκαλοι για παιδιά της δικής μας ηλικίας. Βέβαια και εμείς είχαμε την ευκαιρία να δούμε βίντεο με νοήματα σε άλλες γλώσσες. Χαρακτηριστικό είναι το βιντεάκι που μας έστειλαν οι φίλοι μας από την Τουρκία.

Δουλέψαμε στον υπολογιστή σε ένα πρόγραμμα όπου εμείς πατούσαμε κανονικά τα πλήκτρα, αλλά στην οθόνη έβγαιναν χειρομορφές. Με αυτό το πρόγραμμα φτιάξαμε κάρτες και τις στείλαμε στα σχολεία με τα οποία συνεργαζόμαστε. Επίσης, κάναμε και δύο τηλεδιασκέψεις μέσω Skype με το δημοτικό σχολείο Σγουρού της Ρόδου και με το δημοτικό σχολείο της Νέας Τρίγλιας Χαλκιδικής, όπου στα πλαίσια του μαθήματος της φυσικής αγωγής κάναμε ένα παιχνίδι παντομίμας και κάναμε νοήματα σχετικά με τα αθλήματα. Περάσαμε τέλεια!!!

Οι μαθητές/τριες των Δ και ΣΤ τάξεων

Υπεύθυνες εκπ/κοί: