2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Ενημέρωσης για τον αυτισμό

Η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών καθιέρωσε από το 2008 την 2α Απριλίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό.

Ο αυτισμός (Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος) είναι μία σοβαρή διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή.

Περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα νευρο-αναπτυξιακών διαταραχών με κοινά χαρακτηριστικά:

1.Τη διαταραγμένη κοινωνική αλληλεπίδραση, λεκτική και μη λεκτική επικοινωνία
2.Τα περιορισμένα ενδιαφέροντα και επαναλαμβανόμενα μοτίβα συμπεριφοράς.

Το παιδί που ανήκει στο φάσμα του αυτισμού συχνά παρουσιάζει έλλειψη ενδιαφέροντος για τα άλλα παιδιά. Φαίνεται ‘μοναχικό’ σαν να μην επιθυμεί την αλληλεπίδραση με άλλους ανθρώπους ή μπορεί να επιθυμεί να επικοινωνήσει, μη γνωρίζοντας όμως το πώς να το κάνει. Δεν έχει βλεμματική επαφή. Μπορεί να μην έχει αναπτύξει λόγο ή να έχει αναπτύξει λόγο, τον οποίο όμως δεν είναι σε θέση να τον χρησιμοποιεί με επικοινωνιακό τρόπο. Το παιχνίδι του είναι περιορισμένο και έχει επαναληπτικό χαρακτήρα. Μπορεί να έχει ασυνήθιστα ενδιαφέροντα και εμμονές. Φαίνεται ότι δυσκολεύεται να κατανοήσει ποικίλες καταστάσεις, μολονότι αποκτά γνώσεις και θυμάται. Κατανοεί κυρίως φράσεις με κυριολεκτικό και όχι μεταφορικό χαρακτήρα. Δεν αντιλαμβάνεται σε μεγάλο βαθμό τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των άλλων.

Με αφορμή λοιπόν την ημέρα ενημέρωσης για τον αυτισμό οι μαθητές/τριες των Δ και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας είχαν την τιμή να επικοινωνήσουν μέσω skype με την κυρία Παναγιώτα Πλησή, τη συγγραφέα του υπέροχου βιβλίου “Δεν είμαι τέρας σου λέω”. Στο βιβλίο αυτό ήρωας είναι ένα αγόρι που βρίσκεται στο φάσμα του αυτισμού.

DEN_EIMAI_TERAS_72.jpg.thumb_203x296_255e9cd1faf623aacb48373450ef340e

IMG_20150403_101424