Αρχείο ημέρας 14 Σεπτεμβρίου 2018

Σεπτέμβριος 2018

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ω3614653ΠΣ-9Ι1 -ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ποδηλατοδρομία στο Ιστορικό Κέντρο του Ναυπλίου

Οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας δια των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων διοργανώνουν περιήγηση με ποδήλατα στο ιστορικό κέντρο του Ναυπλίου στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του εορτασμού της ‘ Ευρωπαϊκής Ημέρας χωρίς αυτοκίνητο’.

Η δράση συνδιοργανώνεται με τον Δήμο Ναυπλιέων, την Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. & Δ.Ε. Πελοποννήσου, τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων, το Κ.Π.Ε. Νέας Κίου και απευθύνεται σε γονείς,  εκπαιδευτικούς  και μαθητές από τις σχολικές μονάδες της περιοχής.

Η ποδηλατοδρομία θα υλοποιηθεί το Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2018 με ώρα συνάντησης 10:30 π.μ. στο χώρο μπροστά από το Δημαρχείο Ναυπλίου.

Στην εκδήλωση θα συμμετέχει, το τμήμα Φυσικής Αγωγής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας, και μέλη ποδηλατικών συλλόγων της περιοχής.

Περιγραφή της διαδρομής: Συνάντηση μπροστά από το χώρο του Δημαρχείου στις 10:30 π.μ., παίρνουμε την Αμαλίας – Όθωνος, στρίβουμε δεξιά και συναντάμε Δημ. Υψηλάντου, συνεχίζουμε δίπλα στην πλατεία Φιλελλήνων διασχίζουμε την Μπουμπουλίνας, στρίβουμε αριστερά ακολουθούμε την Φαρμακοπουλών, στρίβουμε αριστερά στην Σταϊκοπούλου, περνάμε μέσα από τον πεζόδρομο, συνεχίζουμε στην Πλαπούτα μέχρι το τέλος του πεζόδρομου, μέσω της 25ης Μαρτίου στρίβουμε στην Πολυζωίδη και καταλήγουμε στον πεζόδρομο της Βασιλέως Κωνσταντίνου – πάρκο Κολοκοτρώνη.

Στη Πάρκο Κολοκοτρώνη θα υλοποιηθούν στη συνέχεια ομαδικά βιωματικά εργαστήρια εναρμονισμένα με τις αρχές και τους στόχους της Ευρωπαϊκής Ημέρας Χωρίς Αυτοκίνητο (ευαισθητοποίηση και ενθάρρυνση αλλαγής νοοτροπίας και συμπεριφοράς για την αναβάθμιση της πόλης, τη βελτίωση των μετακινήσεων, την προστασία του περιβάλλοντος.

Απαραίτητα: κατάλληλο ντύσιμο, εξοπλισμός ποδηλάτου, κράνος και καλή διάθεση.

Η περιήγηση η οποία απευθύνεται στους μαθητές/-τριες, στους γονείς και τους εκπαιδευτικούς  τους θα υλοποιηθεί με τη συνδρομή του Δήμου Ναυπλιέων και του Τμήματος Σαμαρειτών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Ναυπλίου. Επίσης παρούσα θα είναι η Τροχαία Ναυπλίου, προκειμένου να εμπεδωθεί το αίσθημα ασφάλειας στους συμμετέχοντες.

Οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να συμμετάσχουν, θα πρέπει να το δηλώσουν στις Σχολικές τους Μονάδες. Υπενθυμίζουμε ότι για τους ανηλίκους που θα συμμετάσχουν, χρειάζεται η συνοδεία τους από ενήλικο.