Αρχική » ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΧΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ERASMUS+KA101 “TECHNE” από το 4ο Δημ Σχ. Ναυπλίου

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΧΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ERASMUS+KA101 “TECHNE” από το 4ο Δημ Σχ. Ναυπλίου

Το Σχολείο μας, ολοκληρώνοντας το σχέδιο  Erasmus KA1 “TECHNE” («Διδασκαλία μέσω Ψυχαγωγικής Εκπαίδευσης: Κριτική Σκέψη και Ανώτερες Δεξιότητες στη Νέα Εποχή»),  οργάνωσε δια ζώσης εκδήλωση διάχυσης με τίτλο «Το TECHNE στο σχολείο μας» και στόχο τη δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων της κινητικότητας  το Σάββατο, 18-12-2021, 09.00 με 12.00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 4ου Δημ. Σχ. Ναυπλίου. Στην εκδήλωση οι  συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί του Σχολείου στην κινητικότητα παρουσίασαν με λίγα λόγια τις επιμορφώσεις που παρακολούθησαν και τις ψηφιακές εφαρμογές που μοιράστηκαν με τους μαθητές τους και ενσωμάτωσαν στα μαθήματα και τα σχέδια δράσης.

Οι ωφελούμενοι εκπαιδευτικοί,  που παρακολούθησαν τις επιμορφώσεις στην Πορτογαλία, Γαλλία, Τσεχία με θέμα την αξιοποίηση των ψηφιακών εργαλείων, κ.κ. Αικατερίνη Αισώπου, Αικατερίνη Δρίτσα, Ευαγγελία Καββαδία, Νίκη Κωνσταντινίδου, Ουρανία Μελά, Κων/νος Πετσιώτης, Γεωργία Τζανή και η Δ/ντρια του Σχολείου, Αργυρή Μπιλιούρη, έφεραν τις γνώσεις στην τάξη που διδάσκουν, ενσωμάτωσαν ψηφιακά εργαλεία στο μάθημα, μοιράστηκαν τις γνώσεις τους με άλλους εκπαιδευτικούς, έφεραν την καινοτομία στο σχολείο, το παιχνίδι «μπήκε» στο μάθημα και το σχολείο «αναστατώθηκε» δημιουργικά.

Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν πολλά ψηφιακά εργαλεία, ο τρόπος που αυτά χρησιμοποιήθηκαν στο μάθημα και πώς αυτά επικοινωνήθηκαν στη σχολική κοινότητα και εφαρμόστηκαν από άλλους μαθητές. Σε κάποια από αυτά οι εκπαιδευτικοί στάθηκαν περισσότερο, εξήγησαν την λειτουργία τους και οι παρευρισκόμενοι μπήκαν στη θέση των μαθητών.Το σχετικό υλικό για την κινητικότητα είναι αναρτημένο στο blog erasmus4thprimarynafplio.weebly.com/

Η εκδήλωση, ήταν ανοιχτή στην εκπαιδευτική κοινότητα της περιοχής, και πραγματοποιήθηκε λαμβάνοντας όλα τα προληπτικά μέτρα για τη διασπορά του covid-19 (πιστοποιητικό εμβολιασμού, θερμομέτρηση , χρήση μάσκας και απολυμαντικού χεριών) και οι παρευρισκόμενοι παρέλαβαν σελιδοδείκτες με τυπωμένη τη διεύθυνση του blog της κινητικότητας. Τις εισηγήσεις παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί του σχολείου και  τίμησε με την παρουσία της η Διευθύντρια Π.Ε. Αργολίδας, κ. Αικατερίνη Δουράνου.

Αργυρή Μπιλιούρη

20211218 132737       1. ΑΦΙΣΑ TECHNE 4o Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου