ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

ΑΦΙΣΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Οι μαθητές του σχολείου μας , την ημέρα του σχολικού αθλητισμού, μετά από συζήτηση και προβολή σχετικών βίντεο έφτιαξαν τις αφίσες τους με βασικά συνθήματα:

ΑΘΛΟΥΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ = ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ

προκειμένου να αναδειχθούν τα οφέλη και η σημασία της σωματικής άσκησης για την υγεία όλων μας.

Ακολούθησαν αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια . Οι μαθητές διασκέδασαν, συνεργάστηκαν και έκαναν πράξη τα συνθήματά τους.

ΕΙΚΟΝΑ Α ΤΑΞΗ    ΕΙΚΟΝΑ Β ΤΑΞΗ        ΕΙΚΟΝΑ Ε

Αφήστε μια απάντηση

Την Πέμπτη, 26/9/2024, πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση ανάμεσα στο Σύλλογο γονέων και το Σύλλογο Διδασκόντων. Τέθηκαν οι βάσεις για τις σχέσεις και τον ετήσιο προγραμματισμό σε τομείς που αφορούσαν στη γονεϊκή εμπλοκή.  Η συνεργασία ανάμεσα στον σύλλογο γονέων και τον σύλλογο διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Σούρπης είναι ζωτικής σημασίας για την ανάπτυξη ενός θετικού κλίματος στην εκπαιδευτική κοινότητα. Ο 5ος άξονας της εσωτερικής αξιολόγησης που αφορά τις σχέσεις σχολείου και οικογένειας, στοχεύει στην ενίσχυση της επικοινωνίας, της εμπιστοσύνης και της αμοιβαίας κατανόησης μεταξύ των δύο πλευρών. Ο σύλλογος διδασκόντων δεσμεύτηκε να συνεργάζεται στενά με τον σύλλογο γονέων για τη διαμόρφωση κοινών δράσεων, τη διοργάνωση ενημερωτικών συναντήσεων και τη συμμετοχή των γονέων σε εκπαιδευτικά προγράμματα. Οι τακτικές συναντήσεις και η ανοιχτή επικοινωνία σίγουρα θα βοηθήσουν στην πρόληψη και επίλυση προβλημάτων, ενώ ενθαρρύνουν τη γονική συμμετοχή στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η συνεργασία αυτή ενισχύει τη στήριξη των μαθητών και προάγει την ολόπλευρη ανάπτυξή τους.

0 02 05 4274ad506573a8b8610fdfaa64ced5fbd13fd8c8800d741678391b76fea1b99b 146e86c5edc2eab4 0 02 05 8f6990d1c4de1c09d19cff6b9c9f3664e005422f01c64123ae97bbd95a82fc1b 46323244c93b2c3f

11η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Ακόμα μια ευκαιρία για μαθητές και εκπαιδευτικούς να γνωρίσουν και να αναπτύξουν αξίες μέσα από τον αθλητισμό. Όλη η σχολική μονάδα περπάτησε μέχρι την Αγία Τριάδα. Εκεί, μικροί και μεγάλοι ενεπλάκησαν σε οργανωμένες δραστηριότητες αλλά και ελεύθερο παιχνίδι στους διαθέσιμους χώρους.

Η ημέρα αθλητισμού στο δημοτικό σχολείο είναι μια μοναδική ευκαιρία για τα παιδιά να γνωρίσουν τη χαρά της κίνησης και της άσκησης. Μέσα από διασκεδαστικές δραστηριότητες, τα παιδιά μαθαίνουν τη σημασία της συνεργασίας, της ομαδικότητας και του σεβασμού προς τους άλλους. Ο αθλητισμός ενισχύει τη σωματική υγεία, προάγοντας την ευεξία και την αυτοπεποίθηση των παιδιών. Επιπλέον, βοηθά στην ανάπτυξη σημαντικών δεξιοτήτων, όπως η πειθαρχία και η υπομονή. Είναι επίσης μια ευκαιρία για να καλλιεργηθούν αξίες, όπως η προσπάθεια και η δικαιοσύνη. Μέσα από το παιχνίδι και τον αθλητισμό, τα παιδιά δημιουργούν δυνατές φιλίες και μαθαίνουν να αντιμετωπίζουν τις προκλήσεις με θετικό τρόπο.