Ανακοίνωση για την εγγραφή των μαθητών στην Α΄τάξη για το σχολικό έτος 2021-22

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών για το σχολικό έτος 2021-2022 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου. Σας επισημαίνουμε ότι τη σχολική  χρονιά  2020-2021 στην Α΄Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως 31-12-2015.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στην εγκύκλιο πατώντας εδώ.

Για  εκτύπωση της αίτησης πατήστε εδώ.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά εγγραφής:
1. Αίτηση εγγραφής (παρέχεται από το Σχολείο). Μπορείτε να  εκτυπώσετε την παραπάνω​
2 . Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου
Σας ενημερώνουμε  ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας, δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος myschool  του ΥΠΠΕΘ.
3. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια
4. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)
Σχετικό έντυπο εδώ
5. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (λογαριασμός ΔΕΗ ή αντίγραφο εκκαθαριστικού φορολογικού σημειώματος), προκειμένου οι αιτήσεις εγγραφής να υποβάλλονται αποκλειστικά και μόνο στο σχολείο που ανήκουν οι μαθητές σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας
6. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπίου, για την εγγραφή στο Δημοτικό.
Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την εγγραφή στο ολοήμερο τμήμα είναι:
 Αίτηση –Δήλωση γονέα εδώ

​​(Οι εγγραφές στο Ολοήμερο τμήμα γίνονται τις ίδιες ημερομηνίες που πραγματοποιούνται οι εγγραφές για την Α΄ τάξη)

Οι εγγραφές θα γίνονται καθημερινά από  13.15΄ έως 14.00΄στο Γραφείο της Δ/ντριας.
Μπορεί επίσης να γίνουν και ηλεκτρονικά στέλνοντας τα απαιτούμενα δικαιολογητικά αφού τα σκανάρετε στο email του σχολείου μας: mail@dim-skourt.voi.sch.gr
Παρακαλούμε τους γονείς και τους κηδεμόνες που θα προσέρχονται στο σχολείο,  να τηρούν τους κανονισμούς του ΕΟΔΥ για τη μη διάδοση του covid-19.
Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση (Τηλ. 22630-31253)
Σκούρτα, 28-02-2021

Η Δ/ντρια του Δημοτικού Σχολείου Σκούρτων