Υλοποίηση προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων

Πράξη 9/25-11-2013

Θέμα: «Υλοποίηση προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων»

Στα Σκούρτα σήμερα στις 25 Νοεμβρίου 2013 και στο γραφείο του 6/θεσιου Δημοτικού Σχολείου Σκούρτων, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:00 ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου που αποτελείται από τους:

1. Μαστροθανάση Κων/νο, Διευθυντή του Δ.Σ. Σκούρτων
  2. Γκορτσάς Χρήστος, Υποδ/ντης-Υπ. Ολοημέρου
  3. Καρυπίδου Θεοδώρα, Δασκάλα
  4. Μπουφίδου Χρυσούλα, Δασκάλα
  5. Παππά Ελευθερία, Δασκάλα
  6. Χαζαρίδου Παρασκευή, Δασκάλα
  7. Πάσχου Κατερίνα, Δασκάλα
  8. Δημητρακόπουλος Γρηγόριος, Δάσκαλος
  9. Κοντελέ Ευαγγελία Καθηγήτρια γαλλικής γλώσσας
  10. Παπαλάμπρου Μαρία, Γυμνάστρια (απών)

συνήλθε σε έκτακτη συνεδρίαση σχετικά με τον προγραμματισμό και την υλοποίηση καινοτόμων προγραμμάτων, σχολικού έτους 2013-14, ύστερα από την υπ αρ. Φ.12.3./352/25-11-2013 πρόσκληση του διευθυντή του σχολείου.

Ο Διευθυντής του Σχολείου έχοντας υπ΄ όψην του την υπ΄ αρ.

163790/Γ7/31-10-2013 και 165947/Γ7/04-11-2013 εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας εισηγείται την υλοποίηση προγραμμάτων από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου και ενημερώνει σχετικά.

Μετά από διαλογική συζήτηση, ο σύλλογος διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Σκούρτων

αποφασίζει ομόφωνα

την υλοποίηση των παρακάτω προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων, στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης των τάξεων του δημοτικού σχολείου:

1. Ελάτε να ζήσουμε μαζί τα Χριστούγεννα
  2. Τα παιδιά του κόσμου
  3. Φυσικά Φαινόμενα
  4. Ενδοσχολική βία
  5. Mαθαίνω, δημιουργώ και αναλαμβάνω δράση για το περιβάλλον
  6. Γερά Δόντια

Ακολούθως ο Διευθυντής του Σχολείου εγκρίνει τη θεματολογία των προγραμμάτων και το συμπληρωμένο έντυπο για κάθε ένα από αυτά και διαβιβάζει στη Διεύθυνση Π.Ε. Βοιωτίας τα συμπληρωμένα σχέδια ανάπτυξης των προγραμμάτων. Επισημαίνεται ότι δεν θα υπάρχει κόστος για την ανάπτυξη αυτών των προγραμμάτων.