Ευχαριστήρια επιστολή

Πριν λίγες ημέρες ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση 6 διαδραστικών πινάκων (interactive whiteboards), 7 φορητών συστημάτων διαδραστικού πίνακα (LMA Interactors), 13 βιντεοπροβολέων (projectors) καθώς και η παράδοση 6 φορητών υπολογιστών (laptops) τελευταίας τεχνολογίας στο σχολείο μας, τα οποία αποτελούν δωρεά του κοινωφελούς ιδρύματος ΑΙΓΕΑΣ των Αθανασίου  και Μαρίνας Μαρτίνου.

Αναμφίβολα, το γεγονός αυτό συντελεί καθοριστικά στην τεχνολογική αναβάθμιση του σχολείου μας και συνεπακόλουθα στην αναβάθμιση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης, καθώς πλέον προσφέρεται  πλήθος  δυνατoτήτων, τόσο στους εκπαιδευτικούς, όσο και στους μαθητές αναφορικά με την εμβάθυνση των γνώσεων, την εμπέδωση και αξιοποίηση νέων ικανοτήτων, την εφαρμογή πολυδιάστατων μορφών διδασκαλίας και μάθησης, καθώς και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων, που είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με την τεχνολογική εποχή στην οποία ζούμε. Πάνω από όλα όμως, η μαθησιακή διαδικασία καθίσταται ενδιαφέρουσα και πολύπλευρη, παρέχοντας κίνητρα όχι μόνο για την απόκτηση γνώσεων αλλά και για την πολύπλευρη εξάσκηση τους μέσω καινοτόμων μεθόδων και δράσεων.

Θα θέλαμε λοιπόν να εκφράσουμε τις θερμές μας ευχαριστίες προς  το κοινωφελές ίδρυμα ΑΙΓΕΑΣ  των Αθανασίου και Μαρίνας Μαρτίνου για αυτή την αξιέπαινη κίνηση και ευχόμαστε τέτοιες ενέργειες να τυγχάνουν της αναγνώρισης που τους αξίζει από το κοινωνικό σύνολο. Άλλωστε, το γεγονός ότι το κοινωφελές ίδρυμα ΑΙΓΕΑΣ στέκεται αρωγός στην προσπάθεια εκσυγχρονισμού του σχολείου μας εν μέσω δύσκολων ομολογουμένως συνθηκών, τόσο υγειονομικών όσο και οικονομικών, αναδεικνύει από μόνο του την αξία της ανιδιοτελούς αυτής κίνησης.

Επίσης, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, καταρχάς για την συνεισφορά του στην δωρεά του ιδρύματος ΑΙΓΕΑΣ, αφού με τις συντονισμένες κινήσεις του κατάφερε να κάνει πράξη το όραμα του τεχνολογικού εκσυγχρονισμού του σχολείου μας και να φέρει μία τόσο μεγάλη δωρεά σε αυτό.

Τέλος, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων καθώς βρίσκεται συνεχώς δίπλα στο σχολείο μας και συνεισφέρει τα μέγιστα στην εύρυθμη και ομαλή λειτουργία του, με γνώμονα πάντα το συμφέρον των μαθητών αλλά και του κοινωνικού συνόλου ενίοτε. Ενδεικτικά αναφέρουμε μερικές μόνο από τις δράσεις και ενέργειες που έχει πραγματοποιήσει με δική του πρωτοβουλία τους τελευταίους μήνες:

-Δωρεά 6 tablet στο σχολείο μας, τα οποία διατίθενται στους μαθητές που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα, προκειμένου να συμμετάσχουν στην εξ αποστάσεως  εκπαίδευση.

-Δωρεά 2 ηλεκτρονικών θερμομέτρων, που χρησιμοποιούνται για την θερμομέτρηση των μαθητών όταν το σχολείο βρίσκεται σε δια ζώσης λειτουργία.

-Δωρεά αθλητικού εξοπλισμού.

-Αναβάθμιση του εργαστηρίου πληροφορικής, με προσωπική εργασία των μελών του και αφιέρωση πολλών ωρών εργασίας για αυτό το σκοπό.

-Οργάνωση εθελοντικής αιμοδοσίας σε συνεργασία με το Γενικό Ογκολογικό Νοσοκομείο ‘’Αγ.Ανάργυροι’’ Κηφισιάς.

-Εγκατάσταση υπερσύγχρονου συστήματος συναγερμού σε όλα τα κτίρια του σχολείου μας που συμβάλλει στην ασφάλεια του υπάρχοντος εξοπλισμού και της σχολικής περιουσίας.

Εκ της Διευθύνσεως του σχολείου.