Άκου … Μαντάτα Απριλίου 2023

Κυκλοφόρησε για το μήνα Απρίλιο 2023, η εφημερίδα των μαθητών/τριών της ΣΤ τάξης με πλούσια θεματολογία από τη σχολική ζωή, από τα εργαστήρια δεξιοτήτων και ειδικά θέματα σχετικά με έθιμα του Πάσχα. Η προσπάθεια των μικρών δημοσιογράφων συνεχίζεται αδιάκοπα και επίμονα, δημιουργώντας ένα έντυπο καλαίσθητο, ενημερωτικό, που προάγει την  βιωματική εκπαιδευτική διαδικασία.!!!

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ 1 ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ 2 ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ 3 ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ 4

Β Φάση Εθελοντικής Δράσης του Συλλόγου Γονέων

Την Κυριακή 30 Απριλίου 2023, ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου ολοκλήρωσε την εθελοντική δράση αναμόρφωσης του προαύλιου χώρου του σχολείου. Με πρωτοβουλία της Προέδρου του Συλλόγου Μαγδαληνής Ζήση και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και γονείς μαζί με μαθητές/τριες, έφτιαξαν ωραία επιδαπέδια παιχνίδια, φύτευσαν σε παλιά λάστιχα, αφού τα χρωμάτισαν πρώτα, πολύχρωμα ανοιξιάτικα λουλούδια, δημιούργησαν όμορφα σχέδια στους τοίχους και έφτιαξαν προστατευτικά στις μπασκέτες. Πράγματι ήταν μια εθελοντική πρωτοβουλία που δείχνει έμπρακτα ότι η άριστη συνεργασία μεταξύ σχολείου και γονέων αφήνει αποτυπώματα στη καθημερινότητα της σχολικής ζωής και δείχνει το φωτεινό παράδειγμα πως συμβαδίζει η εκπαίδευση με τον εθελοντισμό.!!!

ΓΟΝΕΙΣ 1 ΓΟΝΕΙΣ 2 ΓΟΝΕΙΣ 3 ΓΟΝΕΙΣ 4

ΓΟΝΕΙΣ 5 ΓΟΝΕΙΣ 6 ΓΟΝΕΙΣ 7 ΓΟΝΕΙΣ 8