Τρώμε υγιεινά…..μεγαλώνουμε σωστά !!!!

Την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου 2023, στα πλαίσια του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στη θεματική ενότητα του 2ου κύκλου με τίτλο <<Ζω καλύτερα-Ευ ζην>>, οι μαθητές/τριες των Α και Γ τάξεων με τους εκπαιδευτικούς τους, Ηρώς Ντανοβασίλη και Αγαθοκλή Παπαστάθη αντίστοιχα, παρακολούθησαν μια παρουσίαση από την εκπαιδευτικό- διατροφολόγο Μαρίνα Κουκοπούλου σχετικά με τον υγιεινό τρόπο διατροφής και τα ευεργετικά αποτελέσματα που έχει αυτός στο χτίσιμο ενός υγιούς σώματος. Οι σωστές διατροφικές συνήθειες από τη μικρή ηλικία, τόνισε η διατροφολόγος, αποτελεί τρόπο ζωής ,προφυλάσσει και ενδυναμώνει το νου και το σώμα. Οι μαθητές/τριες γνώρισαν βιωματικά ποιες είναι οι υγιεινές τροφές και την πορεία της τροφής και ποια όργανα εμπλέκονται στη διαδικασία της πέψης.