Σεισμός και τώρα τι κάνω;

Την Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές της Β τάξης με τη συνοδεία της δασκάλας τους Ζωής Κουτσιούμπα, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο Πυροσβεστικής και στην Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στην υποθεματική <<Σεισμός και τώρα τι κάνω; >>. Στο Μουσείο Πυροσβεστικής ο κ. Φόρης Κωστούλας τους ξενάγησε στα εκθέματα του μουσείου και τους εξήγησε τι πρέπει να κάνουν σε περίπτωση σεισμού ή πυρκαγιάς. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν την Περιφερειακή ενότητα Καρδίτσας και ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Κων/νος Νούσιος του εξήγησε τη δομή κι τα σχέδια έκτακτης ανάγκης της Περιφέρειας σε ότι αφορά έκτακτα φυσικά  καταστροφικά φαινόμενα όπως σεισμός, πλημμύρα, σφοδρές χιονοπτώσεις. Τέλος οι μαθητές επισκέφθηκαν το άλσος του Παυσίλυπου και άφησαν στα δέντρα μικρές φωλιές που κατασκεύασαν οι ίδιοι για να βρίσκουν καταφύγιο τα πουλάκια της φύσης. Με αυτές τους τις δραστηριότητες, βιωματικά εφάρμοσαν όλα εκείνα που διδάχθηκαν στο μάθημα των εργαστηρίων.

.jpg 1 4

3  .jpg .jpg