• Οκτώβριος 2024

Συζήτηση με τους/τις εκπροσώπους της τοπικής κοινότητας 2023-2024

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, η τάξη μας προσκάλεσε τους/τις εκπροσώπους του Κοινοτικού Συμβουλίου Καλαβαρδών , τον κο Σκλαβούρη Παναγιώτη και την κα Κωνσταντίνου Κωνσταντία, στο σχολείο μας.

Κοινότητα
Στόχος αυτής της συνάντησης είναι, να έρθουν τα παιδιά σε επαφή και να συζητήσουν με τα αρμόδια άτομα, θέματα που άπτονται της καθημερινότητας το χωριού, τα έργα υποδομών, περιβαλλοντικά ζητήματα και τη διαδικασία που ακολουθείται για να γίνει ένα έργο.
Συνδέσαμε την κοινότητα με τον Δήμο, την Περιφέρεια και τις υπόλοιπες αρχές και μιλήσαμε για τις ενέργειες που πρέπει να κάνουμε ως πολίτες ενεργοί.

Στη συνάντηση καλέσαμε και τις τάξεις Γ-Δ. Παιδιά των δύο τάξεων ανάρτησαν πανό με τα αιτήματά τους σχετικά με τον αύλειο χώρο.

Κοινότητα1

Συζητήσαμε διάφορα προβλήματα της κοινότητας, και το Συμβούλιο μας ενημέρωσε για τις κινήσεις που κάνει σε σχέση με τις ανάγκες του χωριού σε θέματα όπως η παραλία, η πλατεία, το αποχετευτικό κ.α.

Συγκεντρώνοντας λοιπόν όλη αυτή τη γνώση και τον προβληματισμό, τα παιδιά των τάξεων Ε-Στ έγραψαν ένα άρθρο, στο οποίο καταγράφουν τα περιβαλλοντικά προβλήματα και προτείνουν, όπου μπορούν, λύσεις για αυτά.Το δημοσιεύουμε στη συνέχεια..

Το περιβάλλον κι εμείς.

Είμαστε οι τάξεις Ε-Στ του 3/Θ Δ.Σ. Καλαβαρδών και θα μιλήσουμε  για τα προβλήματα του χωριού μας, που πολλά από αυτά είναι και προβλήματα του νησιού μας.

Επίσης, θα προτείνουμε κάποιες λύσεις που σκεφτήκαμε για αυτά τα προβλήματα.

Οι παρακάτω είναι σκέψεις που έχουμε τα χρόνια που μεγαλώνουμε στα Καλαβάρδα , συζητήσεις στην τάξη, αλλά και με τους/τις εκπροσώπους της κοινότητάς μας, όπου συζητήσαμε αυτά τα θέματα και σκεφτήκαμε ιδέες για τη λύση τους.

Ένα από τα πιο βασικά προβλήματα του χωριού είναι η κατάσταση της παραλίας. Έχουν μαζευτεί πολλά φύκια που έχουν γίνει βουνό, υπάρχουν πολλά σκουπίδια που ξεβράζονται το χειμώνα και έχει σπασμένη ντουζιέρα. Σε αυτήν την παραλία το καλοκαίρι παιδιά από τα γύρω χωριά κάνουν μαθήματα κολύμβησης. Προτείνουμε να έρθει φορτηγό να πάρει τα φύκια, να μαζευτούν τα σκουπίδια και να τοποθετηθεί καινούρια ντουζιέρα και ξαπλώστρες για να ξεκουράζονται τα παιδιά μετά την κολύμβηση.

Επίσης, για να έχουμε περισσότερο σκιά θα ήταν καλό να φυτευτούν περισσότερα αρμυρίκια.

Στην πλατεία του χωριού μας παρκάρουν όλα τα αυτοκίνητα και είναι επικίνδυνο για τα παιδιά που παίζουν εκεί. Επίσης, δεν υπάρχει χώρος να αφήνουμε τα ποδήλατά μας. Προτείνουμε να πλακοστρωθεί η πλατεία μας και να τοποθετηθούν μεταλλικά στηρίγματα για τα ποδήλατά μας.

Συνήθως τα αυτοκίνητα που μπαίνουν στο χωριό μας τρέχουν και δεν προσέχουν. Θα ήταν καλό να υπάρχουν και άλλες προειδοποιητικές πινακίδες και σαμαράκια στη είσοδο του χωριού μας.

Στην παιδική χαρά της πλατείας υπάρχουν πολλά χόρτα που θα πρέπει να κουρεύονται τακτικά. Ακόμη, οι πλάκες ξεκολλάνε και θα πρέπει να τις ελέγχουν, όπως και τις πλάκες του πεζοδρομίου.

Πολύ σημαντική για εμάς τα παιδιά είναι η άθληση. Στην αυλή του σχολείου μας, αφού έριξαν την  άσφαλτο δεν έχουν μπει τα τέρματα και οι βάσεις του βόλεϊ .

Δεν έχουμε καθόλου σκιά και θα θέλαμε να τοποθετηθούν πέργκολες και κιόσκια.

Το γήπεδο του χωριού μας έχει εγκαταλειφθεί και τώρα που υπάρχει Αθλητικός Σύλλογος, μπορεί να γίνει ένας ωραίος χώρος άθλησης για μικρούς και μεγάλους με γήπεδο, μπάσκετ, κερκίδες κ.α.

Συχνά βλέπουμε αδέσποτα ζώα, κυρίως γάτες. Όταν βρίσκαμε σκυλάκια ρωτούσαμε αν κάποιος το έχασε, μετά αν ενδιαφέρεται κάποια οικογένεια να το υιοθετήσει και μετά καλούσαμε το κυνοκομείο. Οι άνθρωποι εκεί μας έλεγαν ότι δεν έχει χώρο για τόσα αδέσποτα και γι΄αυτό πρέπει να τα στειρώνουμε, να τα εμβολιάζουμε και να βρίσκουμε οικογένειες να τα υιοθετούν.

Ένα άλλο πρόβλημα στο χωριό μας αλλά και άλλα χωριά είναι το αποχετευτικό. Αναγκαζόμαστε να πληρώνουμε για να αδειάζουμε τους βόθρους μας, ενώ θα έπρεπε  να υπάρχει σύνδεση με το κεντρικό δίκτυο.

Τώρα που έρχεται καλοκαίρι, οι πιθανότητες πυρκαγιάς αυξάνονται. Γι ΄αυτό οι κάτοικοι του χωριού πρέπει να μαζεύουν από τα χωράφια τους τα ξερά κλαδιά και να κουρεύουν τα χόρτα. Θα θέλαμε επίσης να βοηθήσουμε σε δεντροφυτεύσεις στις κοντινές περιοχές που έχουν καεί. Στα δάση επίσης, που ο κόσμος πηγαίνει συχνά, θα πρέπει να τοποθετηθούν πολλοί κάδοι αποριμμάτων.

Μάθαμε ότι στον ποταμό του χωριού μας τον Αργυρό βρέθηκε το Γκιζάνι.Είδαμε όλα τα ενδημικά φυτά και ζώα, το ελάφι, το μικρόσωμο αλογάκι, τον δεντροβάτραχο, τη σαύρα, τον κρόκο, τη φούσκα, το κυκλάμινο κ.α. Στην επίσκεψή μας στη κοιλάδα των Πεταλούδων μάθαμε ότι περιορίζουμε τους θορύβους όταν είμαστε εκεί και φροντίζουμε τα δέντρα της κοιλάδας για να συνεχίσουν να έρχονται. Μπορούμε να φυτεύουμε πολλά από τα προστατευόμενα είδη, να μην τα κόβουμε όταν τα συναντάμε, να μην χρησιμοποιούμε πολλά φυτοφάρμακα γιατί τρώνε τα ζώα τους ακρπούς και πεθαίνουν κ.λ.π.

Μετά από όλες αυτές τις σκέψεις και τις προτάσεις, εμείς τα παιδιά περιμένουμε με ανυπομονησία να πραγματοποιηθούν οι επιθυμίες μας.

Τα παιδιά των τάξεων

Ε: Ειρήνη Καρανάτσιου-Σωτήρης Κασανής

Στ: Δανάη Δημητρά-Παναγιώτης Γιαννακόπουλος-Άννα Παπαθεοδώρου-Κατερίνα Χατζηνικόλα

Η δασκάλα της τάξης: Κα Γιόλα Πελεκάνου