Xριστούγεννα στο Παλάτι 2018-2019

dav

Τα προγράμματα της Εφορείας Αρχαιοτήτων,με τη στήριξη της Προϊσταμένης της Εφορείας κ. Μαρίας Μιχαηλίδου, ζωντανεύουν κομμάτια της πολύχρονης ιστορίας της Ρόδου μέσα από έναν ιδιαίτερο, ενδιαφέρον, ψυχαγωγικό, βιωματικό  τρόπο, που προσελκύει και  συγκινεί τα παιδιά, όπως έχουμε διαπιστώσει συμμετέχοντας στα εκπαιδευτικά προγράμματα  ¨Στην πόλη των Ιπποτών¨, ¨Ρόδος, η απόρθητη πόλη¨, ¨Εννέα  αρχαιολογικά ευρήματα ζητούν λύση¨.

Σειρά τώρα είχαν και οι χριστουγεννιάτικες δράσεις της ΕΦΑ Δωδεκανήσου. Συναντηθήκαμε λοιπόν ξανά με την κ. Αγγελική Κοσμά, αρχαιολόγο και υπεύθυνη της εκπαιδευτικής δράσης «Χριστούγεννα σ’ ένα Παλάτι…μελωδίες και χρώματα στο Κάστρο των Αγγείων» και είχαμε την ευκαιρία να συμμετέχουμε σ’ ένα πρωτότυπο πρόγραμμα εμπνευσμένο από την έκθεση «ICARO – ΙΚΑΡΟΣ, Το εργοστάσιο κεραμικών της Ρόδου, 1928-1988» που φιλοξενείται στο Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου. Μέσα από την περιήγηση στο  χώρο της έκθεσης με την καθοδήγηση της συντηρήτριας αρχαιοτήτων και  έργων τέχνης, κ. Δέσποινας Μαρσινοπούλου, τα παιδιά γνώρισαν ένα σημαντικό κομμάτι της ιστορίας, της λαογραφίας και της κεραμικής παράδοσης του τόπου μας, ενώ ήρθαν σε επαφή και με την αγγειοπλαστική τέχνη γενικότερα μέσα από την παρουσίαση της κ. Αγγελικής Κοσμά. Στη συνέχεια, με τη βοήθεια των παραπάνω καθώς και των συντηρητών αρχαιοτήτων και έργων τέχνης, κ. Σωτήριου Πατατατούκου, Προϊσταμένου του Τμήματος Συντήρησης της ΕΦΑ Δωδεκανήσου, και της κ. Μιράντας Μουστουχά, τα παιδιά δημιούργησαν στολίδια, εμπνευσμένα από τα κεραμικά της έκθεσης, σχεδιασμένα από τη σχεδιάστρια κ. Μάγδα Mαριά, τα οποία είχε επιμεληθεί και επεξεργαστεί ψηφιακά η κ. Ελευθερία Καντή, διοικητική υπάλληλο της Υπηρεσίας, και με αυτά στόλισαν  το χριστουγεννιάτικο δέντρο του Παλατιού.

Οι αντιδράσεις, ερωτήσεις και οι θερμές κριτικές των παιδιών επιστρέφοντας στο σχολείο, αξιολογούν από μόνες τους αυτήν την προσπάθεια.

Ευχαριστούμε πολύ και καλή συνέχεια στο έργο σας.