• Σεπτέμβριος 2024

Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή 2017-2018

Με το καλωσόρισμα του Ιουνίου πραγματοποιήσαμε την ημερήσια εκπαιδευτική μας εκδρομή με τη συμμετοχή παιδιών, γονέων, δασκάλων και άλλων συγγενών και χωριανών.

Φέτος, στόχος μας ήταν η γνωριμία παιδιών και γονέων με τα Μεσαιωνικά Κάστρα της Ρόδου. Τα μεγαλύτερα παιδιά έχουν έρθει ήδη σε επαφή με τη Μεσαιωνική ιστορία της Ρόδου μέσα από τα Πολιτιστικά Προγράμματα που έχουμε εκπονήσει τα τελευταία χρόνια, καθώς και τις επισκέψεις-ξεναγήσεις σε χώρους ιστορικού ενδιαφέροντος. Μετά λοιπόν από τη μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου, τη Φιλέρημο και τη Λίνδο, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το κάστρο της Αρχαγγέλου,το Φαρακλό (Φερακλού), τουΑσκληπιειού και της Κρητηνίας.

Παιδιά του σχολείου μας διάβαζαν ενημερωτικά ιστορικά στοιχεία για όλα τα κάστρα που είδαμε ή επισκεφτήκαμε.

Στη διεύθυνση http://www.kastra.eu/fndddkgr.php μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για όλα τα κάστρα της Ρόδου, πατώντας πάνω στα σημεία ενδιαφέροντος.

Ο πρώτος σταθμός μας ήταν το κάστρο Αρχαγγέλου, στο οποίο ανεβήκαμε με τα παιδιά και όσους συνοδούς επιθυμούσαν.

Στη συνέχεια κατευθυνθήκαμε προς το Φαρακλό, ένα κάστρο σε όχι πολύ καλή κατάσταση, οπότε λόγω της επικινδυνότητας το είδαμε από μακριά και σταματήσαμε στο Χαράκι για καφέ και ξεκούραση.

Επόμενη στάση μας, για φαγητό αυτήν τη φορά, αλλά και παιχνίδι ήταν  η Κάλαθος.

Τέλος, στο χωριό Ασκληπειό, είδαμε το κάστρο από την πλατεία του χωριού και ενημερωθήκαμε-ξεναγηθήκαμε στη Βυζαντινή εκκλησία του χωριού, Κοίμηση της Θεοτόκου, αλλά και στον  αύλειο χώρο της εκκλησίας,  από τον Κο Δ. Ζανετούλλη ύστερα από μεσολάβηση του Αντιδημάρχου Κου Πάλλα Αγ.

Ευχαριστούμε και τους δύο γι΄αυτήν την ενδιαφέρουσα ξενάγηση.

Στον αύλειο χώρο υπάρχει η κέλλα, ένα λιθόκτιστο μονόχωρο κτίσμα του 1879, παλαιά αποθήκη, όπου φυλασσόταν το λάδι μέσα σε μεγάλα πήλινα πιθάρι και  το ελαιοτριβείο του χωριού, λιθόκτιστο κτίσμα και ένα από τα ελάχιστα δείγματα βιομηχανικού κτηρίου που σώζονται με όλο τους τον εξοπλισμό καθώς αμέσως μετά την απελευθέρωση, τα παλιά μηχανήματα αντικαταστάθηκαν με μηχανοκίνητα, που σώζονται ως σήμερα.

Οι μεταβυζαντινές τοιχογραφίες με τον κύκλο της Αποκάλυψης στο ναό της Κοίμησης της Θεοτόκου στο Ασκληπιειό της Ρόδου είναι μοναδικές.

Μπορείτε πατώντας στον σύνδεσμο http://odysseus.culture.gr/h/2/gh251.jsp?obj_id=19692

και  http://asklipieio-church.com/welcome.html να διαβάσετε ιστορικά στοιχεία για την ιδιαίτερη αυτή εκκλησία.

Επιστρέφοντας, αργά το απόγευμα, απολαύσαμε τις όμορφες εικόνες της δυτικής ακτογραμμής και είδαμε από μακριά το υπέροχο κάστρο της Κρητηνίας.

Και του χρόνου με νέα μέρη, εικόνες, ιστορία, ψυχαγωγία!