• Μάρτιος 2024

Δράσεις για τη μη-βία 2013-2014

Οι φετινές εκπαιδευτικές δράσεις σε σχέση με το θέμα της σχολικής βίας εμπεριείχαν ένα τριήμερο σεμινάριο επιμορφωτικό και βιωματικό, όπου συμμετείχαν οι διευθυντές και προϊστάμενοι των σχολικών μονάδων, ανάμεσά τους και η γράφουσα, προϊσταμένη του σχολείου μας Κα Γιόλα Πελεκάνου.

Το θέμα της βίας σε όλες της τις μορφές (λεκτική, σωματική, ψυχολογική κ.α.) και γενικότερα οι μη αποδεκτές συμπεριφορές δεν απασχολεί το σχολείο μας φυσικά – και κάθε σχολείο, κάθε εκπαιδευτικό – μόνο της ημέρα αυτή. Γι’ αυτό άλλωστε σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς συζητάμε με συναδέλφους και παιδιά, καθορίζουμε κανόνες και αρχές, ποινές και συνέπειες από την αρχή και κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, οργανώνουμε σεμινάρια για γονείς και παιδιά, συνεργαζόμαστε με τους γονείς και γενικότερα φροντίζουμε και μας απασχολεί το θέμα συμπεριφορά όσο και η διδακτική των μαθημάτων.

Φέτος, την 6η Μαρτίου, ημέρα που έχει καθιερωθεί  να συζητάμε και να κάνουμε δράσεις για τη σχολική βία σκεφτήκαμε και πραγματοποιήσαμε τις εξής δράσεις με την τάξη μου (Ε΄, Στ΄)  την ίδια, αλλά και τις προηγούμενες ημέρες:

• Ετοιμάσαμε ένα θεατρικό με τους ρόλους που έχουν τα παιδιά σε περιπτώσεις παρενόχλησης (θύμα, θύτης, βοηθός, παρατηρητής) και το παρουσιάσαμε στα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου:

Σχ.Βία

• Δημιουργήσαμε αφίσες με τις οποίες συμμετείχαμε και στον διαγωνισμό καλύτερης αφίσας για την 6η Μαρτίου:

Σχ.Βία1 Σχ.Βία2 Σχ.Βία3 Σχ.Βία4 Σχ.Βία5 ΣΧ.Βία6 ΣΧ.Βία7 Σχ.Βία9 Σχ.Βία10 Σχ.Βία11

• Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και δημιούργησαν Φωτοκόμικς με θέμα “Η σύγκρουση και η λύση της, όπου επινόησαν ένα πρόβλημα, μια σύγκρουση μέσα στην ομάδα και τον τρόπο να επιλυθεί. Έφτιαξαν το σενάριο, χρησιμοποίησαν τους χώρους του σχολείου που θα εξυπηρετούσαν το σενάριο της κάθε ομάδας, φωτογράφισαν την ομάδα και επέλεξαν τις φωτογραφίες που θα σχημάτιζαν την ιστορία τους. Στη συνέχεια, παρουσίασαν τη δουλειά τους στα υπόλοιπα παιδιά:

Σχ.Βία14 Σχ.Βία13 Σχ.Βία12

Οι τάξεις Γ΄και Δ΄παρουσίασαν ένα θεατρικό δρώμενο για τη διαφορετικότητα,, ζωντανεύοντας το απόσπασμα από το βιβλίο της Γλώσσας του έργου “Το χαρούμενο λιβάδι”

Στα πλαίσια των δράσεων αυτών επίσης, καλέσαμε τη Δίοδο (διαβάστε το αντίστοιχο άρθρο) για ένα βιωματικό σεμινάριο γύρω από τη διαφορετικότητα και την επικοινωνία.