“Εγώ και εσύ….προχωράμε μαζί”

Οι μαθητές του Δ2 τμήματος του σχολείου μας, στο πλαίσιο του προγράμματος που υλοποίησαν στην ευέλικτη ζώνη «Εγώ και Εσύ … προχωράμε μαζί» δημιούργησαν δύο βιβλία.

Το πρώτο βιβλίο με τίτλο «Εγχειρίδιο για Καλή ζωή» δημιουργήθηκε με αφορμή μια σειρά βιβλίων που διαβάζονταν από τους μαθητές στην τάξη καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς και αφορούν την αναγνώριση και διαχείριση των συναισθημάτων μας.

Το δεύτερο βιβλίο με τίτλο «Διαδίκτυο και ασφάλεια» δημιουργήθηκε ύστερα από την συμμετοχή τους στο θεματικό πάρκο «Κίνδυνοι και εθισμοί στο διαδίκτυο» στο ΚΠΕ Κλειτορίας, όπου ενημερώθηκαν μέσα από παιγνιώδεις και ενδιαφέρουσες δραστηριότητες.

Πρόκειται για δυο οδηγούς που πραγματεύονται σημαντικά θέματα και απευθύνονται τόσο σε μικρούς όσο και μεγάλους.