Μουσείο Πειραμάτων.

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία ΑΡΘΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-2018 | , στις 10-01-2018

chemistrylab[1]

Οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ ΄τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν σήμερα το Μουσείο Πειραμάτων , στην Αθήνα, για την παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος “Ηλεκτρίζω μαγνητίζω, τα πειράματα αρχίζω” : Μπορείτε να φανταστείτε τη ζωή σας χωρίς το ηλεκτρικό ρεύμα; Σίγουρα θα ήταν πολύ διαφορετική και όχι τόσο άνετη! Ο ηλεκτρισμός από κομμάτι της καθημερινότητάς μας, σήμερα έγινε αντικείμενο πειραματισμών. Ηλεκτρικά κυκλώματα παράλληλα και σε σειρά,αγωγοί, μονωτές, μπαταρίες, πολύμετρα και αντιστάσεις μας κάνουν να μη ξεχωρίζουμε το παιχνίδι από τα πειράματα. Όμως, και ο μαγνητισμός είναι παρών, με μαγνητικά πεδία, ραβδόμορφους και πεταλοειδείς μαγνήτες, ηλεκτρομαγνήτες και πολλά ακόμη βιωματικά πειράματα και δραστηριότητες.Πραγματικά περάσαμε υπέροχα!Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό!!