«9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022»

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δράσεις  και δραστηριότητες  στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής ΑΘΗΝΑ ΑΛΕΞΙΟΥ με στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής.

Οι  αθλητικές δράσεις /δραστηριότητες που διεξήχθησαν  προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία είναι:

• Δρόμος Υγείας: περπάτημα από το Δημοτικό Σχολείο του Επιταλίου μέχρι το γήπεδο
  • Διοργάνωση αγώνων  σκυταλοδρομίας :  Α – Β΄ τάξη, Γ – Δ’  τάξη, Ε΄-ΣΤ ΄τάξη.
  • Διαδρομές με εμπόδια, κώνους, στεφάνια : Α -Β΄  τάξη.
  • Εσωτερικό πρωτάθλημα Χειροσφαίρισης: Γ΄-Δ΄  τάξη.
  • Εσωτερικό πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου: Ε -ΣΤ΄ τάξη.
  • Παιχνίδια με μπάλες (κυνηγητόμπαλα, μήλα): Α΄-Β΄τάξη.
  • Δημιουργία του συνθήματος «ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ» πάνω σε μπαλόνια από τους μαθητές
  • Αποτύπωση του τρόπου εορτασμού της Ημέρας του Αθλητισμού σε γραπτό κείμενο και ανάρτηση στην ιστοσελίδα της σχολικής μονάδας.

.jpg ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ 2 .jpg 2 .jpg .jpg 2