Επίσκεψη στο ΕΚΦΕ του νομού Κορινθίας..

IMG 5770 IMG 5771 IMG 5772

Επίσκεψη στο ΕΚΦΕ του νομού Κορινθίας

Την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου 2024, τα τμήματα ΣΤ1’ και ΣΤ2’ του σχολείου μας επισκεφθήκαμε το ΕΚΦΕ του νομού Κορινθίας,  στο γυμνάσιο, στην Κυρά Βρύση.

Ξεναγηθήκαμε  στο εργαστήριο της Φυσικής και παρακολουθήσαμε   πειράματα με τον ηλεκτρομαγνητισμό, δημιουργία ηλεκτρομαγνητικού πεδίου, μαγνητική πυξίδα κ.λ.π.

Μετά το διάλειμμα ξεκούρασης και φαγητού, στο εργαστήριο της Βιολογίας με την καθοδήγηση  της ειδικού, οι μαθητές/τριές μας συνεργάστηκαν σε πειράματα με βάσεις , οξέα, άλατα.  Γνώρισαν  το μικροσκόπιο και το χρησιμοποίησαν μόνοι/ες τους για να παρατηρήσουν ιούς, βακτήρια, και διάφορα είδη μυκήτων.

Ήταν μια πολύ ευχάριστη και γεμάτη γνώσεις επίσκεψη και άρεσε πολύ στα παιδιά . Μακάρι να μπορούσαμε να την επαναλάβουμε!