«Κάπνισμα; ΄Οχι εμείς!» ένα πρόγραμμα για την πρόληψη του καπνίσματος.

Το πρόγραμμα που πραγματοποιεί το Νοσοκομείο Κορίνθου, απευθύνεται σε μαθητές των τελευταίων τάξεων του δημοτικού (Ε’, ΣΤ’). Στις 15 Απριλίου 2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας η επισκέπτρια υγείας του Γενικού Νοσοκομείου Κορίνθου, κα Γεωργία Παπαφίλη, που μίλησε στα παιδιά για το κάπνισμα:
• ενημέρωση για τις συνέπειες του καπνίσματος, με τρόπο που μπορούν να αντιληφθούν και να κατανοήσουν τα παιδιά,
• αποφυγή των αρνητικών προτύπων (οικογένεια, ΜΜΕ, παρέα) που επηρεάζουν τα παιδιά,
• τρόποι έκφρασης της προσωπικής γνώμης ,τρόποι να αποκρούουν τις πιέσεις, να λένε με θάρρος την άποψή τους και να αγωνίζονται για τους στόχους τους,
• φροντίδα του εαυτού και αυτοεκτίμηση,
• τα παιδιά μοιράστηκαν και προσωπικές ιστορίες, οι οποίες τους έφεραν πιο κοντά.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Παπαφίλη και τους εκπαιδευτικούς των Ε και Στ Τάξεων :Ε. Πιπίλου, Ν. Βλαχογιώργου, Μ. Ζώλη, Γ. Κούλη.

IMG 6479 IMG 6671 1 IMG 6672