T4E: EU explorers/ eTwinning 2020-2021

Το έργο μας επικεντρώνεται στην Ευρωπαϊκή Ένωση, την παραγωγή ψηφιακού υλικού μέσα από τη συνεργασία και την αλληλεπίδραση των μαθητών και των εκπαιδευτικών όλων των συνεργαζόμενων σχολείων.

Με αφορμή υλικό στα μαθήματα της Γεωγραφίας, της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, και των Αγγλικών, οι μαθητές συλλέγουν πληροφορίες και παράγουν υλικό για την Ευρωπαϊκή Ένωση. Αναλαμβάνουν αρχικά τον ρόλο του «διαδικτυακού εξερευνητή» και στη συνέχεια του δημιουργού ψηφιακού υλικού και ανταλλάσσουν/μοιράζονται με τους μαθητές των άλλων σχολείων που συμμετέχουν στο έργο πληροφορίες. Όλοι μαζί συνεργάζονται για την συγκέντρωση και την παρουσίαση του υλικού σε συνεργατικές πλατφόρμες. Τελικός στόχος είναι η παρουσίαση των χωρών της ΕΕ, της ιστορίας της και των αξιών που πρεσβεύει η ΕΕ, σε προσβάσιμες από όλους εφαρμογές με τρόπο κατανοητό και ευχάριστο για μαθητές Δημοτικού.

Το έργο μας είναι δημόσιο και μπορείτε να ξεφυλλίσεται τις ψηφιακές σελίδες του στην ηλεκτρονική διεύθυνση

Εκπαιδευτικός: Γούλα Μαρία. Μαθητές Γ΄ Τάξης: Στέλιος Β,, Χαρά, Κ., Κωνσταντίνος Σ. , Νίκος Φ., Ελένη Μ. , Βασιλική Π. , Ελευθερία Ξ. , Αγάπη Γ. , Νικόλας Π. .