Καλημέρα σας,

Για σήμερα Τετάρτη 9/2/2022 που το σχολείο μας είναι κλειστό με απόφαση Δημάρχου, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας μέσω του ιστολογίου του σχολείου προτείνουν εκπαιδευτικό υλικό ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης προκειμένου οι μαθητές/τριες να εξασκούνται σε αυτό σε δικό τους χρόνο (ασύγχρονα) και πάντα με την υποστήριξη και την καθοδήγηση των γονέων/κηδεμόνων.

Η κυρία Φωτεινή (1ο Τμήμα) προτείνει την εξάσκηση στα συναισθήματα. Μπορείτε να έχετε και ένα καθρεφτάκι για να μπορούν μέσω αυτού του μέσου τα παιδιά να παρατηρούν τις εκφράσεις των προσώπων τους με την δική σας ενθάρρυνση και υποστήριξη:

Οι μαθητές/τριες μπορούν να παρακολουθήσουν το παρακάτω τραγούδι και αν θέλουν μπορούν και να το χορέψουν:

Η κυρία Θάλεια (3ο Τμήμα) προτείνει το παρακάτω παραμύθι με ήρωες τον Ήλιο και τον Άνεμο:

Η κυρία Αναστασία (Λογοθεραπεία) μας προτείνει να υπάρχει χρόνος για παιχνίδια ρόλων ή ακόμη και κουκλοθεάτρου στο σπίτι όπου τα παιδιά με την υποστήριξη και την καθοδήγηση των γονέων/κηδεμόνων τους μπορούν να φτιάξουν ατελείωτες ιστορίες με όμορφα νοήματα:

5274 thickbox defaultCat

Η κυρία Μαρίνα (Φυσικοθεραπεία) μας δίνει πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές:

Η κυρία Σταυρούλα και η κυρία Ρούλα (Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό) μας υπενθυμίζουν πόσο σημαντική είναι η στοματική υγιεινή:

Σημείωση:

Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας μπορούν να παρακολουθήσουν τις παραπάνω εκπαιδευτικές δραστηριότητες με την καθοδήγηση και την υποστήριξη των γονέων/κηδεμόνων. Για οποιαδήποτε απορία/ερώτημα/παρατήρηση μπορείτε να απευθύνεστε στο mail του σχολείου: mail@dim-eid-thiras.kyk.sch.gr

Σας ευχαριστούμε!!! 🙂