Δημιουργία υποσελίδας

Τελευταία ενημέρωση στις: 3 Νοεμβρίου 2023

Όπως προαναφέραμε για στατικό περιεχόμενο π.χ. πληροφορίες για το σχολείου, προτείνετε να δημιουργείτε σελίδα. Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να θέλετε να δημιουργήσετε μια υποσελίδα υπάρχουσας σελίδας π.χ. Σχολική βιβλιοθήκη ως υποσελίδα της σελίδας ‘Σχολείο’.

1. Αρχικά ακολουθείτε την ίδια διαδικασία με τη δημιουργία νέας σελίδας. Δηλαδή, συνδέεστε στο περιβάλλον διαχείρισης του ιστολογίου σας και επιλέγετε από το κάθετο μενού ‘Σελίδες’ -> Προσθήκη νέας’.
  2. Προχωράτε στη συγγραφή του περιεχομένου της, όπως κάνατε και για μία κανονική σελίδα.
  3. Μόλις ολοκληρώσετε το περιεχόμενο για τη νέα υποσελίδα σας, δείτε στο δεξί τμήμα της οθόνης σας και αναζητήστε την περιοχή Χαρακτηριστικά σελίδας (ίσως να χρειαστεί να κάνετε κύλιση προς τα κάτω). Αυτή είναι η περιοχή όπου ορίζετε αν η σελίδα που δημιουργείτε είναι κύρια σελίδα (χωρίς γονέα) ή υποσελίδα μιας υπάρχουσας σελίδας.
    Συμβουλή:
    Συχνά η περιοχή Χαρακτηριστικά σελίδας συμπτύσσεται. Μπορείτε να αναπτύξετε και να συμπτύξετε όλες τις ρυθμίσεις στη δεξιά πλευρά. Απλώς κάντε κλικ στη λέξη Χαρακτηριστικά σελίδας“, για να ξεδιπλώσετε την ενότητα.
    subpage01
  4. Πατήστε πάνω στο πλαίσιο «Γονέας» για να εμφανιστούν οι υπάρχουσες σελίδες και να επιλέξετε τη γονική σελίδα που θέλετε.

subpage02

Συμβουλή:
Εάν έχετε ήδη δημιουργήσει άλλες υποσελίδες, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πεδίο “Σειρά” της περιοχής ‘Χαρακτηριστικά σελίδας’ για να καθορίσετε τη θέση στην οποία θα εμφανίζεται η υποσελίδα σας. Ωστόσο, αυτό δεν έχει καμία επίδραση στη θέση της σε κάποιο μενού που έχετε δημιουργήσει μόνοι σας.

1. Τέλος, δημοσιεύστε την υποσελίδα σας, πατώντας το κουμπί ‘Δημοσίευση’.

Διαβάστε και τις Οδηγίες για το πως μπορείτε να μετατρέψετε μία υπάρχουσα σελίδα σε υποσελίδα