Μελετώντας τους Σεισμούς μέσω του Σχολικού Δικτύου Σεισμογράφων

Η  ΑΠΑΝΤΗΣΗ των ερωτημάτων ΣΤΗ ΘΕΣΗ 47 min.

Τα ερωτήματά μου προς τον  διευθυντή Ερευνών του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου Αθηνών, σεισμολόγο Γεράσιμο Χουλιάρα :

1. Τα δεδομένα ενός σεισμού κατανέμονται στο χώρο.

α. Υπάρχει κατηγορία δεδομένων που μεταβάλλονται στον χρόνο κατά την διάρκεια ενός σεισμού ; Όπως για παράδειγμα η μεταβολή της θερμοκρασίας σε μια περιοχή ;

β. Το SWARM μπορεί να επεξεργαστεί τέτοια δεδομένα ; Άμεσα ή έμμεσα από διαφορετικά στοιχεία του προβλήματος.

2. Επειδή η πρόβλεψη ενός σεισμού είναι πάντα ένα επίκαιρο θέμα σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης.

Η εφαρμογή SWARM και η κάθε εφαρμογή η οποία εύκολα  πλέον περιγράφει μια σύνθετη πραγματικότητα όπως η θέση, τις μεταβολές του μαγνητικού πεδίου, της θερμοκρασίας,..,

εάν δεχθούμε ως λογική τη μέθοδο ΒΑΝ της δεκαετίας του ΄80 που χρησιμοποιεί τα παραπάνω στοιχεία, γιατί δεν έχουμε έγκυρες δυνατότητες πρόβλεψης σεισμών ; Οι λόγοι είναι προφανείς.

Αυτό γιατί η βάση δεδομένων , αλληλοσυσχετιζόμενων μεγεθών σήμερα είναι ευκολότερα να αξιοποιηθούν από υπολογιστικά συστήματα όπως το SWARM.

Αθανάσιος Βαγενάς
Φυσικός