Το θέατρο ανοίγει την πόρτα στην εφηβεία και την ενηλικίωση, και σε όλα εκείνα που οι έφηβοι έχουν μπροστά τους κι οι ενήλικες έχουμε, ίσως, αφήσει πίσω.
«Πότε πάλι – αλήθεια, είχε κανείς μας τότε το προαίσθημα πως ποτέ πια δε θ’ανταμώναμε όλοι μαζί μέσα στη σπάνια εκείνη αρμονία;»
Από τότε, μεγαλώσαμε.
Ας συναντηθούμε στις κοιλότητες των ελλείψεών μας και στις γωνίες των επιθυμιών μας, να θυμηθούμε και να μιλήσουμε.
Eroica,  Πέμπτη 13 Ιουνίου 2019, ώρα 20.30*
Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, Πειραιώς 206, Ταύρος.

Η παράσταση αφιερώνεται στη μνήμη των Νικήτα Παρίση και Παναγιώτη Οικονόμου.

Διασκευή-σκηνοθεσία: Νατάσα Μερκούρη

Συνεργάτης σκηνογράφος: Αλέγια Παπαγεωργίου

Μουσική: Μάκης Παπασπύρου

Ενορχήστρωση: Κώστας Παπασπύρου

Γραφιστικά: Αννίκα Καμαρινού

Φωτογραφίες: Γεωργία Οικονόμου

Υπεύθυνη επικοινωνίας: Σίλια Μπαμπέτα

* Η παράσταση βασίζεται στο σενάριο της κινηματογραφικής μεταφοράς από τον Μιχάλη Κακογιάννη.

Photo credits για την παράσταση: Κυριακή Κυριακουλέα

Eroica ήρθε σαν δώρο. Ήταν πρόταση της κ. Ξένιας Καλδάρα, αντιπροέδρου και γενικής διευθύντριας του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης, να τιμήσουν οι έφηβοι τη μνήμη του Μιχάλη Κακογιάννη μιλώντας στο θέατρο για την άγρια ομορφιά της ενηλικίωσης, το να θέλει κανείς να ταυτιστεί με κάτι μεγαλύτερο από εκείνον και να το υπηρετήσει, να αφοσιωθεί, να ερωτευτεί, να αισθανθεί αήττητος, αθάνατος, να ζήσει μια στιγμή αιωνιότητας και αυτή να τη φέρει μια ζωή μέσα του. Τέθηκαν δύσκολα ερωτήματα για την αναζήτηση ταυτότητας, την ανάγκη να ανήκεις κάπου, τα ιδανικά, τα στερεότυπα, τον αποχαιρετισμό, τον θάνατο, τη στιγμή, τον ηρωισμό, όσα κάνουν τις ψυχές να πεταρίζουν.

Μαθητές του Γυμνασίου, καθηγητές και απόφοιτοι από την τάξη του 1981 ως αυτή του 2017 της Νέας Γενιάς Ζηρίδη αλλά και φίλοι και συνεργάτες του σχολείου απάντησαν σε ερωτηματολόγια για την εφηβεία και τη μετάβαση στον κόσμο των ενηλίκων.

Οι απαντήσεις τους αποτέλεσαν τη βάση για τη συζήτηση με εξωτερικούς ομιλητές, τους συντελεστές της παράστασης και το κοινό.

Τελικά, πόση εφηβική ματιά χωρά στην κοινωνία των ενηλίκων; Πόση ενήλικη ζωή αντέχει ένας έφηβος;

Νατάσα Μερκούρη