Ύλη Δεκεμβρίου για Β’ τάξη

Οι μαθητές έγιναν πύραυλοι μετρώντας αντίστροφα five, four, three, two, one, lift off!

Διδάχθηκαν τις τροφές cake, pizza, burger, biscuit, banana, carrot και τη φράση I like…=Μου αρέσει…

Ζωγράφισαν τον εαυτό τους και τι τους αρέσει να τρώνε, πχ. Hello, I’m Anastasia. I’m 7. I like bananas.

Έμαθαν την κατάληξη πληθυντικού αριθμού -s, πχ. carrot-carrots.

Διδάχθηκαν τα μέλη της οικογένειας mummy, daddy, brother, sister, baby, pet και άκουσαν το τραγούδι

Επίσης, ζωγράφισαν το δικό τους My family apple tree.

Διδάχθηκαν τα αντικείμενα της τάξης:

και έμαθαν να απαντούν στην ερώτηση What’s this? It’s a pencil.  Παρακολούθησαν ένα ενδιαφέρον βιντεάκι με τα αντικείμενα της τάξης στη νοηματική γλώσσα.

Έμαθαν να γράφουν τα γράμματα Ρ και Χ.

Σχετικά με Anastasia Orfanidou

WELCOME!

Είμαι καθηγήτρια αγγλικής γλώσσας στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης. Λατρεύω τη δουλειά μου και προσπαθώ να περάσω την αγάπη μου για το μάθημα των αγγλικών στους μικρούς μαθητές μου!

#teaching_english_is_fun

#learning_english_is_fun

#μαθαίνουμε_ασφαλείς

Κατηγορίες: Β' τάξη Δημοτικού. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.