Γ’1&Γ’2: European Voices Project

5η Εβδομάδα  (22-26 Μαρτίου)

Είμαστε πολύ ενθουσιασμένες με το αποτέλεσμα των εργασιών μας. Ο υπεύθυνος για το φεστιβάλ γλωσσών του δήμου Durham κ. Brian Stobie μας ευχαρίστησε για την συμμετοχή μας. Εμείς με η σειρά μας θέλουμε να ευχαριστήσουμε και να συγχαρούμε τους 47 μαθητές μας για τη δική τους συμμετοχή.

Το φεστιβάλ γλωσσών Express Yourself μπορείτε να το βρείτε https://expressyourselfne.com/

4η Εβδομάδα  (15-21 Μαρτίου)

Στο μάθημα της αγγλικής γλώσσας, οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τη χρήση του διαδικτυακού λεξικού https://www.wordreference.com/ ψάχνοντας να βρουν την μετάφραση λέξεων που σχετίζονται με τα γνωστότερα φεστιβάλ της Ξάνθης.

Στο μάθημα της Πληροφορικής οι μαθητές δημιούργησαν μία παρουσίαση των παραπάνω φεστιβάλ με την εφαρμογή google slides.

3η Εβδομάδα  (8-14 Μαρτίου)

Στο μάθημα της αγγλικής γλώσσας, οι μαθητές του Γ’1 πρότειναν τα πιο γνωστά ελληνικά πιάτα που θα ζητήσει να φάει ένας επισκέπτης στη χώρα μας: παστίτσιο, μουσακάς, γύρος, σουβλάκι, τζατζίκι, χωριάτικη σαλάτα

ενώ το Γ’2 πρότεινε τα γνωστότερα γλυκά: βανίλια υποβρύχιο, λουκουμάδες, καριόκα, καρυδόπιτα, χαλβάς, γλυκό του κουταλιού.

Στο μάθημα της πληροφορικής,  οι μαθητές αναζήτησαν εικόνες των φαγητών και των γλυκών, τις οποίες επεξεργάστηκαν και αποθήκευσαν σε word.

2η Εβδομάδα   (1-7 Μαρτίου)

Στο μάθημα της πληροφορικής οι μαθητές  ηχογραφήθηκαν να προφέρουν στην μητρική τους γλώσσα τις λέξεις.

Επίσης, εντόπισαν στον χάρτη την οδό και το στίγμα του 12ου δημοτικού σχολείου. Χρησιμοποίησαν την εφαρμογή what3words, η οποία έχει χωρίσει τα τετράγωνα σε μοναδικές λέξεις έτσι ώστε η αναζήτηση μιας διεύθυνσης να γίνεται εύκολα και με παιγνιώδη τρόπο από τα παιδιά!!! Συνεπώς το σχολείο μας φέρει τις συντεταγμένες “μύδια-χεράκι-άδεια”  😛

1η Εβδομάδα  (22-28 Φεβρουαρίου)

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα στο οποίο θα συμμετάσχουν.

Στο μάθημα της αγγλικής γλώσσας σημείωσαν και ψήφισαν τις 5 πιο κοινές ελληνικές λέξεις/φράσεις που είναι καλό να γνωρίζει ένας ξένος όταν επισκεφτεί τον τόπο μας. Αυτές είναι:

• Γεια!
  • Ευχαριστώ.
  • Πόσο κάνει;
  • Ναι. Όχι.
  • Ένα νερό, παρακαλώ.
Word or phrase How is it spoken? (Phonetic spelling) Meaning in English
1.     Γεια!

(from the Ancient Greek word meaning “health”)

ja Hello!
2.    Ευχαριστώ. efhariˈsto Thanks.
3.    Πόσο κάνει; ΄poso  ΄kani How much does it cost?
4.    Ναι. Όχι. ne    ΄ohi Yes. No.
5.    Ένα νερό, παρακαλώ. ΄e na   ne΄ro  paraka΄lo A bottle/glass of water, please.

Επιπλέον, η κυρία Δήμητρα φωτογράφησε το σχολείο:

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Τον Φεβρουάριο και τον Μάρτιο οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ’1 και του Γ’2 συμμετέχουν σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα με τίτλο European Voices Project 2021, το οποίο υλοποιείται από τον δήμο Durham της Αγγλίας στο πλαίσιο του τοπικού Φεστιβάλ Γλωσσών. Συμμετέχουν μαθητές από Ελλάδα, Αυστρία, Φινλανδία, Γερμανία, Ρουμανία, Ουγγαρία, Ισπανία (και Τενερίφη) και Ηνωμένο Βασίλειο!

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί είναι η κυρία Αναστασία Ορφανίδου και η κυρία Δήμητρα Τακοπούλου.

Στόχοι της δράσης είναι:

• η ανταλλαγή πολιτιστικών στοιχείων της περιοχής των μαθητών, πχ παραδοσιακά φαγητά, τοπικά φεστιβάλ
  • η ανταλλαγή φωτογραφιών του σχολείου (κτιρίου), της αίθουσας διδασκαλίας
  • η δημιουργία ψηφιακού βιβλίου φράσεων ή λέξεων που είναι καλό να γνωρίζει ένα ξένος που επισκέπτεται την περιοχή μας