Εξ αποστάσεως ύλη για Β’ Δημοτικού

08-04-21

Τ0 μάθημα της Πέμπτης θα γίνει…στις κουζίνες μας!

Τα υλικά της συνταγής έχουν σταλεί στα email σας. Η παρουσία ενήλικα κρίνεται απαραίτητη (και μας αρέσει αυτό!).  😀

18-03-21

Για το επόμενο μάθημα οι μαθητές έχουν να ζωγραφίσουν και να γράψουν τα γράμματα Hh και  Mm από το βιβλιαράκι αγγλικών. Για εξάσκηση, σας παραθέτω και πάλι το παρακάτω παιχνίδι. Αφού μπείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

και φορτώσει το παιχνίδι, πατήστε Start και επιλέξτε είτε κεφαλαία γράμματα (πράσινο βελάκι) είτε πεζά γράμματα (μπλε βελάκι). Έπειτα επιλέξτε ένα από τα 4 είδη μουσικής που θα ακούγονται ως background όσο διαρκεί το παιχνίδι. Κρατώντας πατημένο το αριστερό κουμπί του ποντικιού, το παιδί προσπαθεί να ακολουθήσει τη φορά που δείχνει το χεράκι. Ξεκινάει πάντα από το κυκλάκι και καταλήγει πάντα στο βελάκι.

Καλή εξάσκηση!

17-12-20

Από το βιβλιαράκι με τα γράμματα, τα παιδιά θα κάνουν την τρίτη σελίδα από το τέλος με το γράμμα Χ (κυκλώνουν το κουτί, την αλεπού και το έξι). Χρωματίζουν με πράσινο τα κεφαλαία και με κόκκινο τα πεζά γράμματα.

Θα μάθουν το παρακάτω τραγούδι με τις κινήσεις που τους έδειξα στο μάθημα

και θα ζωγραφίσουν την σχετική με το τραγούδι ζωγραφιά:

hello-reindeer-worksheet-color-bw

Στο τελευταίο μάθημα της χρονιάς φοράμε τις χριστουγεννιάτικες στέκες/καπέλα μας, καλούμε τους γονείς δίπλα μας και διασκεδάζουμε!!! Το πιθανότερο είναι ότι το μάθημα θα κρατήσει λίγο παραπάνω 😀

14-12-20

Όσα παιδιά δεν πρόλαβαν, θα αντιστοιχήσουν με διάφορα χρώματα τις λέξεις με τις εικόνες και θα γράψουν τις λέξεις. Μπορούν, επίσης να βάψουν τις εικόνες.

Από το βιβλιαράκι με τα γράμματα, θα κάνουν την σελίδα με το γράμμα P (κυκλώνουν την κολοκύθα, το τηγάνι, τον πιγκουίνο και το ποπ κορν)

Για το επόμενο μάθημα, θα χρειαστούμε το βιβλιαράκι με τα γράμματα.

10-10-20

Για το επόμενο μάθημα θα χρειαστούμε την εκτύπωση (βλ. 07-12-20) και το βιβλίο με τα γράμματα.

Μην ξεχάσετε: την Δευτέρα θα μου δείξετε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την αγαπημένη σας κούπα, στην οποία πίνετε γάλα, χυμό ή νερό!!!

07-12-20

Για το επόμενο μάθημα θα χρειαστούμε την παρακάτω εκτύπωση (ή σχεδίαση!)

03-12-20

Καλό μήνα! Happy December!

Στο δεντράκι που σας έχω στείλει θα ζωγραφίσετε τόσα κόκκινα μήλα όσα είναι τα μέλη της οικογένειας σας (και τα κατοικίδια!).

Μην ξεχάσετε: την Δευτέρα θα μου δείξετε το αγαπημένο σας λούτρινο κουκλάκι!!!

30-11-20

Για το επόμενο μάθημα θα χρειαστούμε την παρακάτω εκτύπωση (ή σχεδίαση!)

26-11-20

ΕΡΓΑΣΙΑ: Θα ζωγραφίσετε το πρόσωπό σας. Θα συμπληρώσετε το όνομά σας στην φράση Hello, I’m… και την ηλικία σας στην φράση I’m… Μετά θα ζωγραφίσετε το αγαπημένο σας φαγητό από τα παρακάτω έξι στο συννεφάκι που λέει I like… Μπορείτε να πατήσετε πάνω στα μικρόφωνα για να ακούσετε πώς προφέρονται οι λέξεις.

Παράδειγμα: Hello, I’m Anastasia. I’m 7. I like (ζωγραφίζω πίτσα)

Όσοι δεν έχουν το φυλλάδιο, μπορούν να το εκτυπώσουν ή να το σχεδιάσουν.

Μην ξεχάσετε: την Δευτέρα έχουμε pyjama lesson!!! Φορέστε την πιτζάμα σας!!!

23-11-20

HOMEWORK: Θα ζωγραφίσετε τον κουμπαρά-γουρουνάκι που σας έχω δώσει -κατά προτίμηση ροζ- και θα τον κόψετε. Θα ζωγραφίσετε τα κέρματα σύμφωνα με την παρακάτω εικόνα. Έπειτα, θα κόψετε τα κέρματα και θα τα κολλήσετε στον κουμπαρά.

19-11-20

ΕΡΓΑΣΙΑ: Παιδιά, έχετε να κόψετε και να συναρμολογήσετε το puzzle με την κουκουβάγια και τους αριθμούς.

Τηλεκπαίδευση

Καλή δύναμη, υπομονή και υγεία σε όλους. Εδώ θα αναρτώνται οι εργασίες της Β’ δημοτικού όσο διαρκεί η εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Το τευχίδιο με τα γράμματα είναι απαραίτητο να βρίσκεται κοντά στους μαθητές για να υπάρχει εύκολη και γρήγορη πρόσβαση. Το ίδιο ισχύει για μολύβι, σβήστρα και μπογιές.