Ημερήσια αρχεία: 18 Φεβρουαρίου 2023
ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ 9ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΞΑΝΘΗΣ 2023-2024
ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΕ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024
Σε περίπτωση που κάποια από τα link της ανακοίνωσης δεν ανοίγουν, σας παρακαλούμε να δοκιμάσετε στα παρακάτω link
- ΔΕΛΤΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΟΜΕΝΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΔΕΛΤΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ
- ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ Υ.Δ._ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
- ΑΙΤΗΣΗ-Υ.Δ.ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ-ΠΡΩΙΝΗΣ ΖΩΝΗΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟΥ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ
- Υ.Δ.ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΕΤΕΡΟΥ ΓΟΝΕΑ Υ.Δ. ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΕΤΕΡΟΥ ΓΟΝΕΑ
- ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΕΞΕ – 15035 – 2023 – «Εγγραφές μαθητών τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-24»
Live Streaming Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: “Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.”
Μελωδίες που φέρνουν τα παιδιά σε επαφή με αγαπημένα συμφωνικά έργα του Ευρωπαϊκού ρεπερτορίου!!
Για άλλη μια φορά παρακολουθήσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης “Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.”, που πραγματοποιήθηκε στις 16-2-2023.
Το «Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.» είναι ένα νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που προσκαλεί μικρούς και μεγάλους σε ένα μουσικό ταξίδι σε διάφορες χώρες της ευρωπαϊκής οικογένειας.
Από την Ισπανία και τη Φινλανδία μέχρι την Τσεχία, την Ουγγαρία, τη Ρουμανία, την Αυστρία και τη χώρα μας, την Ελλάδα, ο χάρτης αυτήν τη φορά μας μετέφερε ως τις άκρες της ευρωπαϊκής ηπείρου με υπέροχες, χαρακτηριστικές μελωδίες και αποσπάσματα από έργα σπουδαίων Ευρωπαίων συνθετών.
Με τη βοήθεια, μέσω βίντεο, παιδιών από κάθε γωνιά της Ευρώπης, εξετάσαμε το ζήτημα της εθνικής ταυτότητας στη μουσική και πως η παράδοση, το περιβάλλον, το κλίμα, η γλώσσα, η ιστορία και κατά συνέπεια οι χοροί και τα τραγούδια μιας χώρας αποτυπώνονται στη λόγια μουσική της.
Μία πανδαισία μελωδιών από κάθε άκρη της ηπείρου μας, έφερε τα παιδιά σε επαφή με κάποια από τα πιο αγαπημένα συμφωνικά έργα του ευρωπαϊκού ρεπερτορίου και τον μουσικό πολιτισμό ολόκληρης της Ευρώπης.
Ευχαριστούμε πολύ την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης!
Επίσκεψη από τον εθελοντικό σύλλογο “Αδέσποτοι Φίλοι Ξάνθης”
Σήμερα 17-2-2023 μας επισκέφθηκαν στο νηπιαγωγείο η κυρία Άννα και η κυρία Μαριάννα, εθελόντριες στο σύλλογο “Αδέσποτοι φίλοι Ξάνθης”. Αφού συστηθήκαμε, μας μίλησαν για τη δράση του συλλόγου, για την έννοια του εθελοντισμού, για τις ανάγκες των αδέσποτων ζώων καθώς και για τη φροντίδα που μπορούμε εμείς να προσφέρουμε. Μας αφηγήθηκαν μια σχετική ιστορία και στο τέλος όλοι μαζί σε έναν μεγάλο κύκλο χορέψαμε σαν μια μεγάλη αγκαλιά, που χωρά μέσα τα μικρά ζωάκια.
Ενδιαφέρομαι κι ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση κι ευθύνη- Ολοκλήρωση Β’ κύκλου Εργαστηρίων Δεξιοτήτων
Β κύκλος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων_Ομαδικές εργασίες που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια επεξεργασίας του θέματος του “Σεβασμού” προς τον εαυτό μας, τους άλλους, το περιβάλλον και προς τα ζώα.
Σέβομαι και αποδέχομαι τον εαυτό μου και τους άλλους..
Σέβομαι το περιβάλλον…
Σέβομαι τα ζώα..