Σας παρουσιάζουμε τις ομαδικές εργασίες που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια επεξεργασίας του θέματος της διατροφής.
Σας παρουσιάζουμε τις ομαδικές εργασίες που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια επεξεργασίας του θέματος της διατροφής.
“Ο Ρούλης ο Διατροφούλης και η περιπέτειά του στον κόσμο της υγιεινής διατροφής”, που αποτέλεσε το πρόγραμμα του πρώτου Θεματικός Κύκλος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων της ενότητας “Ζω καλύτερα- Ευ Ζην”, ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη της διατροφολόγου κ. Κυριακής Βασιλειάδου. Η καλεσμένη μας, μας υπενθύμισε τους κανόνες της υγιεινής διατροφής καθώς και τους λόγους που είναι τόσο σημαντικό να την ακολουθούμε στη ζωή μας. Επιπλέον, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ελιάς, που ήταν στις 26-11, μας μίλησε για τον σημαντικό αυτό καρπό στη διατροφή μας. Για το λόγο αυτό μας έκανε δώρο κι ένα δεντράκι ελιά, για να το φυτέψουμε στην αυλή του νηπιαγωγείου μας.
Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Κυριακή για τη συμβολή της στο πρόγραμμα μας καθώς και για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας μετέφερε.
Ας ακολουθήσουμε και μερικές συμβουλές της!
Αγαπητοί μας γονείς,
Σας ενημερώνουμε ότι από την Τρίτη 29/11/2022 και για κάθε Τρίτη, θα έχουμε τη χαρά να είναι μαζί μας, στο προσωπικό του σχολείου μας, η κοινωνική λειτουργός κα Βέττη Χρυσάνθη.
Στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της κοινωνικής λειτουργού, παρέχεται η δυνατότητα συνεργασίας με τους γονείς των μαθητών και η συμβουλευτική τους υποστήριξη σε θέματα γονεϊκότητας και άσκησης του γονεϊκού ρόλου, επικοινωνίας και διαχείρισης σχέσεων στην οικογένεια, υποστήριξης των μαθητών με ή χωρίς αναπηρία κ.ά.. Στόχος είναι η ενδυνάμωση των μαθητών του νηπιαγωγείου και της οικογένειάς τους διασφαλίζοντας τη σύνδεση και τη συνεργασία μεταξύ του σχολείου και της οικογένειας.
Μπορείτε να επικοινωνήσετε, αν φυσικά το επιθυμείτε με την Σχολική Κοινωνική Λειτουργό με τον παρακάτω τρόπο.
Σεβόμενοι το προσωπικό απόρρητο και τη διαφύλαξη των προσωπικών δεδομένων, αναφέρουμε τα βήματα επικοινωνίας
Προσβλέπουμε στη συνεργασία μας, για το καλό των παιδιών μας!
Την Τετάρτη 23/11/2022 πραγματοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο μας άσκηση ετοιμότητας για την περίπτωση σεισμού.
Σκοπός της άσκησης είναι η διασφάλιση υψηλού επιπέδου ετοιμότητας και συντονισμού εκπαιδευτικών και παιδιών για την αντιμετώπιση ενός ενδεχόμενου σεισμού καθώς και η μείωση των επιπτώσεων ενός σεισμού σε ότι αφορά τη σχολική μας μονάδα.
Εκπαιδευτικοί και παιδιά ανταποκρίθηκαν όπως είχε προγραμματιστεί και προβλέπεται από το Σχέδιο Διαχείρισης Σεισμικού Κινδύνου του σχολείου μας (βλέπε παλαιότερη ανάρτηση).
Σε μια αλλιώτικη πολιτεία φτιαγμένη από ντενεκέδες ξεκινά η ιστορία μας. Μια διαχρονική ιστορία, που μιλά για την ελευθερία και τη δημοκρατία στα παιδιά, μέσα από την ματιά της ευρηματικής συγγραφέας Ευγενίας Φακίνου και πλαισιωμένης από την καταπληκτική μουσική του Γιάννη Μαρκόπουλου. Οι ήρωες του παραμυθιού μεταμορφώθηκαν σήμερα, ανήμερα της γιορτής του Πολυτεχνίου και απέκτησαν φωνή, κίνηση και ζωή, από τις νηπιαγωγούς. Η μαγεία του κουκλοθέατρου έκανε το θαύμα της και η αυλή του νηπιαγωγείου γέμισε με γέλια, χαρά, τραγούδι και ενθουσιασμό. Παιδιά κι εκπαιδευτικοί γίναν ένα, καθώς αφέθηκαν και παρασύρθηκαν από τη δυναμική της τέχνης, που γεφυρώνει, απελευθερώνει και μας φέρνει κοντά. Ζήσαμε κάτι μοναδικό, η πραγματικότητα ξεπέρασε τις προσδοκίες μας και για μία ακόμη φορά αισθανθήκαμε ευλογημένοι ως εκπαιδευτικοί.
Και του χρόνου!!
Τι μπορεί να κάνει ένα μαγικό ταμπούρλο; Σκεφτήκαμε κι εκφράσαμε πολλές ιδέες ώσπου ακούσαμε την ομότιτλη ιστορία του γνωστού συγγραφέα και παραμυθά Τζάνι Ροντάρι, η οποία μας αποκάλυψε την πιο σημαντική μαγική ιδιότητα του ταμπούρλου… πως όταν χρησιμοποιούμε τη δύναμη μας για καλό σκοπό.. τότε αυτή η καλοσύνη και η αλληλεγγύη θα επικρατήσουν!
Η αφήγηση του παραμυθιού και οι θεατρικές δράσεις που την ακολούθησαν πραγματοποιήθηκαν από τον κύριο Βασίλη Λειβαδίτη, ηθοποιό και σκηνοθέτη στην ομάδα “Ανατολικά του Νέστου”. Κι επειδή ο αγαπητός Ροντάρι μας ενέπνευσε, στο τέλος ο κύριος Βασίλης μας βοήθησε να δημιουργήσουμε και μια δική μας ιστορία με τους δικούς μας ήρωες.
Τον ευχαριστούμε θερμά και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά με νέες θεατρικές δράσεις.
“Σεχραζάντ: ήχοι, εικόνες και παραμύθια της Ανατολής”, στο 9ο Νηπιαγωγείο μέσα από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης. Μια διαφορετική προσέγγιση, μια διαφορετική εμπειρία, που μας καθήλωσε !! Η μουσική έχει δύναμη, είναι μια γλώσσα διαφορετική και μιλάει κατευθείαν στην ψυχή
και στο συναίσθημα. Με το μαγικό χαλί υφασμένο από το πολύχρωμο υφάδι των τεχνών αφεθήκαμε και πετάξαμε ψηλά, στης Ανατολής τα μέρη, στις χίλιες και μία νύχτες, όπου η αγάπη πάντα νικά….