Code Week 2022- Oι δραστηριότητές μας!

9ο Νηπ Ξανθης 1 9ο Νηπ Ξανθης 2 9ο Νηπ Ξανθης 3 code week

Το ταξίδι της ρομποτικής στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κώδικα μας εντυπωσίασε! Μάθαμε πολλά αλλά κυρίως διασκεδάσαμε!

Αρχικά, προγραμματίσαμε το ρομποτάκι BeeBot με διάφορες διαδρομές ώστε να μαζέψει όλα τα δωράκια και να φτάσει στην τούρτα γενεθλίων!

Έπειτα, διαλέξαμε κενά τετράγωνα για να κρύψουμε τα δικά μας δωράκια και γράψαμε τον κωδικό της διαδρομής με βελάκια ώστε να τα ακολουθήσουν τα άλλα σχολεία της συμμαχίας μας και να βρουν τα κρυμμένα δώρα μας!

Τέλος, ακολουθήσαμε τους κώδικες που μας έστειλαν τα άλλα σχολεία για να βρούμε και τα δικά τους κρυμμένα δώρα!

Happy Birthday Code Week! Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για του χρόνου, στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα 2023! Μέχρι τότε όμως εμείς θα συνεχίσουμε με άλλες δραστηριότητες ρομποτικής!