25η Μαρτίου 2024

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας o σχολικός εορτασμός για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821. Τη γιορτή ανέλαβαν να οργανώσουν και να παρουσιάσουν οι εκπαιδευτικοί κ. Κεχρή Μαρία και κ. Βαρβέρη Ζαχαρούλα. Οι μαθητές παρουσίασαν μια εξαιρετική εκδήλωση αφιερωμένη στη συμπλήρωση των 203 ετών από την έναρξη της επανάστασης του 1821, ενώ το πρόγραμμα περιλάμβανε ποιήματα, αποσπάσματα και οπτικό-ακουστικό υλικό για σημαντικά γεγονότα της Επανάστασης, και φυσικά τραγούδια από τη χορωδία. Μέσα από τη γιορτή προβλήθηκαν χαρακτηριστικά στοιχεία της Ελληνικής Επανάστασης, με ιδιαίτερη όμως μνεία στις γυναίκες και στον ρόλο που διαδραμάτισαν σ’ αυτήν.

20240322 090158 censored 20240322 091229 censored

Τη γιορτή εμπλούτισαν για άλλη μια φορά τα όμορφα σκηνικά του κ. Κουτρουμπή Κωνσταντίνου και φυσικά τα διαχρονικά τραγούδια της υπέροχης χορωδίας μας υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας μουσικής του σχολείου μας κ. Κρυσταλλίδου Ζουμπουλιάς.

Εξαιρετική ήταν και η ομιλία της κ. Κεχρή, η οποία υπενθύμισε στους μαθητές ότι η ελευθερία δεν είναι ένα έτοιμο αγαθό, αλλά αποκτιέται με αγώνα, ενώ αποτελεί χρέος κάθε ανθρώπου να τη σέβεται και να την υπερασπίζεται. Διότι μόνο μέσα από ελεύθερους λαούς προάγεται η δημοκρατία και μόνο μέσα από τη δημοκρατία γεννιούνται ελεύθεροι άνθρωποι. Άνθρωποι που γνωρίζουν και  προασπίζονται το δικαίωμα όλων στην  ισότητα, την αξιοπρέπεια, τη δικαιοσύνη. Η κ. Κεχρή κατέληξε λέγοντας πως το νόημα της γιορτής αυτής είναι να αναβαθμίζει το πολύτιμο κληροδότημα του Αγώνα σε κοινή παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές όχι μόνο των Ελλήνων, αλλά όλων των ελεύθερων ανθρώπων που τους ενώνει το πάθος και το όραμα για ένα καλύτερο μέλλον.

20240322 085826 censored