Επίσκεψη του ΣΤ΄2 στη Βουλή των Ελλήνων και στο Πολεμικό Μουσείο

Με εκδρομή ξεκίνησε ο Μάρτιος για τους/τις μαθητές/τριες του ΣΤ’2 τμήματος του σχολείου μας, καθώς για την πρώτη του μέρα είχε οργανωθεί μια ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων και στο Πολεμικό Μουσείο της Αθήνας. Αν και ο καιρός δε στάθηκε σύμμαχος, η καλή διάθεση, η (καλή) περιέργεια και το αμέριστο ενδιαφέρον για τις καινούριες πληροφορίες και εικόνες συνηγόρησαν στο να ολοκληρωθεί επιτυχώς μια πολύ όμορφη περιήγηση στο κέντρο της Αθήνας!

Οι προσεγμένες ξεναγήσεις και στους δύο χώρους “έδωσαν ζωή” σε εκθέματα ιδιαίτερης ιστορικής αξίας που ίσως, σε διαφορετική περίπτωση, να προσπερνούσαμε πολύ πιο βιαστικά.  Σημαντική στιγμή αποτέλεσε η είσοδος στην αίθουσα του Κοινοβουλίου, που μας φάνηκε αρκετά μικρότερη απ’ ότι δείχνει τηλεοπτικά, ενώ προσπαθήσαμε να βιώσουμε την αίσθηση του να παίρνεις σημαντικές για τη χώρα αποφάσεις όντας σε ένα από τα καθίσματα, εκπροσωπώντας όμως πολλούς, με τη φωνή σου να δίνει φωνή στη φωνή τους.

2 1 5 7 10 1 2    15 12 13 14   11 16                        5 1   9   4