Άρθρα για 1, Μάρτιος 2014

Σερπαντίνες,κομφετί , μασκαράδες ,μάσκες χρώματα γέλια και μουσική ήταν το σκηνικό του αποχαιρετισμού και της φετινής αποκριάς στο  σχολείο μας. Μαθητές και  εκπαιδευτικοί από το 93ο και το 95ο Δ.Σ τραγουδήσαμε χορέψαμε και αφήσαμε τη μουσική και το χορό να μας παρασύρει! Και του χρόνου! Καλή σαρακοστή!

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης στο πλαίσιο του διαθεματικού περιβαλλοντικού τους προγράμματος για τη θάλασσα πραγματοποίησαν δυο  επίσκεψεις: ΚΛΙΚ ΕΔΩ α)στο πλωτό μουσείο Αβέρωφ (Διαθεματική προσέγγιση με την Ιστορία) Κάνοντας στάση στη νεότερη ιστορία  και ιδιαίτερα στον α΄παγκόσμιο πόλεμο με αφορμή την ύλη τους  από την ιστορία , ενημερώθηκαν για  τη συμβολή της  Θάλασσας στην   οικονομική… (συνέχεια…)