1 Μαρ 2014

Εκπαιδευτικές επισκέψεις στο θωρηκτό Αβέρωφ και HELMEPA

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Δράσεις, Εκπαιδευτικά προγράμματα, Φιλαναγνωσία

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης στο πλαίσιο του διαθεματικού περιβαλλοντικού τους προγράμματος για τη θάλασσα πραγματοποίησαν δυο  επίσκεψεις:

ΚΛΙΚ ΕΔΩ

α)στο πλωτό μουσείο Αβέρωφ (Διαθεματική προσέγγιση με την Ιστορία)

Κάνοντας στάση στη νεότερη ιστορία  και ιδιαίτερα στον α΄παγκόσμιο πόλεμο με αφορμή την ύλη τους  από την ιστορία , ενημερώθηκαν για  τη συμβολή της  Θάλασσας στην   οικονομική ζωή των ανθρώπων,  τη διεύρυνση της  σχέσης του ανθρώπου με το θαλάσσιο περιβάλλον στη σημερινή εποχή αλλά και στο ιστορικό παρελθόν,τη Ναυσιπλοΐα, τις μεταφορές- εμπόριο και τον καθοριστικό ρόλο που έπαιξαν η ναυσιπλοΐα στην ανάπτυξη του εμπορίου της υπόδουλης Ελλάδας, στην απελευθέρωσή της και στην οικονομική της ανάπτυξη στα κατοπινά χρόνια.

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΡΑΒΙΑ

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΡΑΒΙΑ,Βασίλης Ν. Κρεμμυδάς,Καλειδοσκόπιo

Λίγο πριν… λίγο μετά το 1821 Μια εποχή ζωντανεύει! Καραβοκύρηδες και κουρσάροι, έμποροι και αγωνιστές, άνθρωποι καθημερινοί, μας αφηγούνται τις ιστορίες τους και μας ταξιδεύουν στην Ανατολική Μεσόγειο στα ύστερα χρόνια της Τουρκοκρατίας και στα πρώτα του ελληνικού κράτους.
β) στη  έκθεση της HELMEPA στο κτήριο της Εταιρείας-Μέλους Ceres στην Ακτή Μιαούλη 69 στον Πειραιά
Oι μαθητές ξεναγήθηκαν στην έκθεση και ενημερώθηκαν για τις θαλάσσιες μεταφορές ,για τους κινδύνους που απειλούν τη θάλασσα, για τα θαλάσσια ζ’ώα προς εξαφάνιση πήραν γνώσεις  μέσω   διαδραστικών παιχνιδιών και προβληματίστηκαν  για το πόσο διάστημα χρειάζεται να αποσυντεθούν   τα σκουπίδια που τόσο συχνά πετιούνται στις θάλασσες  από τα πλοία αλλά δυστυχώς πολλές φορές και από τους ανθρώπους!
Παράλληλα ως υποστηρικτικό υλικό της δραστηριότητας  από τη βαλίτσα βιβλία σε ρόδες με θέμα τη θάλασσα χρησιμοποιήθηκαν  τα βιβλία

ΑΙΓΑΙΟ978-960-6691-05-8.jpg

ΒΡΕΤΤΑ ΣΑΝΤΡΑ