Άρθρα για 2, Φεβρουάριος 2013

Στα μονοπάτια ενός βιβλίου Οι μαθητές της ΣΤ τάξης  περιμένουν με μεγάλη χαρά σήμερα (22-01-2013 ),τον συγγραφέα Α. Παπαθεοδούλου για να τους παρουσιάσει το βιβλίο του “Οι καλοί και  οι κακοί πειρατές”. Πρωί πρωί (8.20) το  ραντεβού μας στο θέατρο  του σχολείου ! Λίγο που δεν έχουμε ξυπνήσει ακόμη λίγο το άγχος μας, η ανυπομονησία μας… (συνέχεια…)

Αφίσα της καμπάνιας Εν αρχή… 2009 Τον Αύγουστο του 2009 ο φωτογράφος και συνθέτης, Άρης Καλογερόπουλος, επισκέφθηκε το Βρετανικό Μουσείο στο Λονδίνο. Μέσα στις αίθουσες που φιλοξενούνται οι ελληνικές αρχαιότητες είδε κάτι που, όπως λέει, του προκάλεσε δέος, αλλά και μεγάλο πόνο. Δέος ένοιωσε εμπρός στην απίστευτη ομορφιά των ελληνικών έργων τέχνης της κλασικής εποχής… (συνέχεια…)