Γιορτή 17 Νοέμβρη

Με μια ξεχωριστή γιορτή μνήμης τίμησαν την επέτειο της 17 Νοέμβρη οι μαθητές της Δ’ τάξης , στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Ξεκινώντας τη γιορτή η δασκάλα κ. Παυλή Δήμητρα, μας θύμισε τα γεγονότα εκείνης της περιόδου.

Στη συνέχεια οι μαθητές της Δ’ τάξης , με τις δασκάλες τους κ. Σταμούλη Νικολέττα και κ. Γιαλαμά Βασιλική , διοργάνωσαν και μας παρουσίασαν μέσα από τις αφηγήσεις, το χρονικό των ημερών, με ποιήματα και σκετς αποτυπώνοντας  τα γεγονότα της εποχής . Η γιορτή πλαισιώθηκε με τραγούδια τα οποία  επιμελήθηκε ο μουσικός μας κ. Τζωρτζάτος Ηλίας και τα σκηνικά ήταν δημιουργία των μαθητών υπό την επίβλεψή των δασκάλων τους και τις οδηγίες της κ. Άννας Ρεσβάνη .Ήταν μια εκδήλωση μνήμης και υπενθύμισης του αγώνα για τη Δημοκρατία, ελευθερία, εθνική ανεξαρτησία που διαδραματίστηκε μέσα σε μια όμορφη συγκινησιακή ατμόσφαιρα με τα παιδιά να επιδεικνύουν άψογο ύφος, ήθος και παιδεία.

Θερμά συγχαρητήρια παιδιά!!!