Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου είναι μέρα αφιερωμένη σε δράσεις κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Στο σχολείο μας τιμήθηκε αυτή η μέρα  στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με συζήτηση της σχολικής ψυχολόγου του σχολείου, κυρίας Μαρίας  Βενετσάνου,και των μαθητών, η οποία, μεταξύ άλλων, υπογράμμισε τη σημαντικότητα της ανάπτυξης φιλικών σχέσεων, του αλληλοσεβασμού και της διαχείρισης του θυμού ως αποτελεσματικούς τρόπους αποφυγής της σχολικής βίας. Ακόμη, τόνισε ότι η οικοδόμηση σχέσεων εμπιστοσύνης και συνεργασίας, καθώς και η συμμετοχή στο διάλογο ενδυναμώνουν τους μαθητές ώστε να επιλύνουν τα προβλήματά τους ειρηνικά.Στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν την ταινία “όλοι μαζί μπορούμε”  σχολίασαν  αυτά που είδαν και δραματοποίησαν ένα περιστατικό βίας, σχολιάζοντας πως ένοιωσαν από τη σκοπιά του θύτη , του θύματος αλλά και των παρατηρητών .Στη συνέχεια τραγουδήσαμε το “λέμε ΟΧΙ στη βία”

Παιδιά, ο σχολικός εκφοβισμός μπορεί να σταματήσει αν όλοι ακολουθήσουμε το παρακάτω μήνυμα:

«ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ» !