Η 2η Εικαστική Έκθεση Μαθητικής Δημιουργίας 2024 άνοιξε τις Πύλες της την Τετάρτη 29 Μαΐου 2024 με ιδιαίτερη επιτυχία, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του 8ου Δ.Σ. Καλαμάτας την οποία συνδιοργάνωσαν ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης Γενικής Αγωγής και 17 Δημοτικά Σχολείας της 2ης Ενότητας της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας.
Στην Εικαστική Έκθεση συμμετείχαν τα Δημοτικά Σχολεία:
- 5ο Δ.Σ. Καλαμάτας «Μπενάκειον»
- 8ο Δ.Σ. Καλαμάτας
- 9ο Δ.Σ. Καλαμάτας
- 11ο Δ.Σ. Καλαμάτας
- 12ο Δ.Σ. Καλαμάτας
- 13ο Δ.Σ. Καλαμάτας
- 14ο Δ.Σ. Καλαμάτας
- 16ο Δ.Σ. Καλαμάτας
- 22ο Δ.Σ. Καλαμάτας
- Δ.Σ. Σπερχογείας
- Δ.Σ. Βαλύρας
- Δ.Σ. Τρίκορφου
- Δ.Σ. Δωρίου
- Δ.Σ. Μελιγαλά
- 1ο Δ.Σ. Δυτ. Μάνης «Π. Φωτέας»
- Δ.Σ. Κάμπου
- ΙΔ. Δ.Σ. Εκπαιδευτηρίων Μπουγά
Την εκδήλωση των εγκαινίων τίμησαν με την παρουσία τους η Αντιδήμαρχος Καλαμάτας και Πρόεδρος της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Καλαμάτας κ. Πιπίνα Κουμάντου, ο Αντιδήμαρχος Μεσσήνης κ. Ηλίας Γεωργόπουλος, ο Αντιδήμαρχος Δυτικής Μάνης κ. Γεώργιος Βαβαρούτσος, ο Πρόεδρος της Λαϊκής Βιβλιοθήκης & Πινακοθήκης Καλαμάτας κ. Παναγιώτης Φουρναράκης, ο Αντιπρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Π.Ε. Δήμου Καλαμάτας κ. Παύλος Κλάδης, η Επιμελήτρια Ανηλίκων Καλαμάτας κ. Αγγελική Ρουμελιώτου , η Διευθύντρια της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας κ. Θεοφανεία Σιούτη η οποία κήρυξε και την έναρξη της Έκθεσης, η Σύμβουλος Εκπ/σης Προσχολικής Αγωγής Μεσσηνίας κ. Ελένη Κανακάρη, ο Προϊστάμενος του ΚΕΔΑΣΥ Μεσσηνίας κ. Κων/νος Σαραβελάκης, πολλοί/ές Διευθυντές/ντριες & Εκπ/κοί Δημοτικών Σχολείων της Μεσσηνίας,
Παρουσιαστής της Τελετής των Εγκαινίων ήταν ο γνωστός ηθοποιός, θεατρολόγος εικαστικός κος Γιάννης Δρίτσας, Η όμορφη αυτή γιορτή πλαισιώθηκε μουσικά από τα μέλη της Μουσικής Ομάδας Καλλιτεχνικό Στέκι Καλαμάτας που πάντα στηρίζει τις εκδηλώσεις του σχολείου μας .
Η Έκθεση θα λειτουργεί έως και την Παρασκευή 31-5-2024 (09.00π.μ. – 13.30) για μαθητές/τριες Σχολικών Μονάδων και την Παρασκευή (18.00-21.00) για το κοινό.