Πρόκριση μαθητών μας στους τελικούς αγώνες Ρητορικής Τέχνης

20240527 082002

Οι προκριματικοί των Ρητορικών Αγώνων που διεξήχθησαν την Κυριακή 26-6 στο 10ο Πειραματικό Καλαμάτας  έφεραν χαρούμενα νέα στο σχολείο μας. Η γιορτή του λόγου ήταν πράγματι  υπέροχη εμπειρία για όλους όσους έλαβαν μέρος, αφού οι μαθητές μέσω τής συμμετοχής τους στα  ρητορικά αγωνίσματα, έχουν την ευκαιρία να αξιοποιήσουν τις επικοινωνιακές και τις γλωσσικές δεξιότητές τους και να αρθρώσουν σαφή και τεκμηριωμένο λόγο.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες της Ε’ και Στ΄ τάξης  του σχολείου μας για τη συμμετοχή τους.Σύμφωνα με τα αποτελέσματα προκρίθηκαν στους τελικούς αγώνες  ο μαθητής της Στ’ Σταματόπουλος Φίλιππος στην εκφραστική ανάγνωση , η μαθήτρια της Στ’ Χρονοπούλου Κατερίνα στον αυθόρμητο λόγο  και η μαθήτρια της Ε’ Φατούρου Ιωάννα στον προτρεπτικό λόγο .

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα των προκριματικών αγώνων .

Αποτελέσματα Προκριματικών Αγώνων Ρητορικής Τέχνης

Οι τελικοί των Ρητορικών Αγώνων της Περιφέρειας Πελοποννήσου  θα λάβουν χώρα  την Κυριακή 3/6/2024 στο Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας.

Ευχόμαστε ολόθερμα καλή επιτυχία στους μαθητές μας!!!