Την Παρασκευή 17 Μαΐου οι μαθητές της Ε’ τάξης βρέθηκαν στη γραφική και αμφιθεατρική Πύλο . Αρχικά επισκέφτηκαν το φρούριο του Νιόκαστρου που δεσπόζει στη νότια είσοδο του κόλπου του Ναυαρίνου.Έμαθαν την ιστορική πορεία του κάστρου από Οθωμανικό σε Ενετικό και ξανά σε Οθωμανικό ως να πέσει στα χέρια των Ελλήνων μετά τη ναυμαχία του Ναβαρίνου και τέλος να μετατραπεί σε φυλακές βαρυποινιτών. Αρχικά περιηγήθηκαν στην ακρόπολη του κάστρου, στον αναστηλωμένο ναό της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος και θαύμασαν τα σπουδαία εκθέματα του νέου Αρχαιολογικού Μουσείου της Πύλου που στεγάζεται στο κτήριο του Μαιζώνος, αλλά και και τα εντυπωσιακά ευρήματα από ναυάγια του Μουσείου Ενάλιων Αρχαιοτήτων. Έπειτα επισκέφθηκαν την οικία Τσικλητήρα και παρακολούθησαν μια όμορφη τρισδιάστατη προβολή με θέμα τη Ναυμαχία του Ναυαρίνου (20/10/1827). Στη συνέχεια , περπάτησαν στα γραφικά σοκάκια και στο λιμάνι της Πύλου και ξεκουράστηκαν στην όμορφη πλατεία των Τριών Ναυάρχων με τα κανόνια και τα πλατάνια της.
Η εκδρομή αυτή ήταν μια υπέροχη ευκαιρία για τους μαθητές να θαυμάσουν τις ομορφιές της παραθαλάσσιας και γραφικής αυτής κωμόπολης.