Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Ε’ τάξης επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσσηνίας και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πάμισος το θεϊκό ποτάμι της Μεσσηνίας». Θέμα του προγράμματος είναι το ιερό του ποτάμιου θεού Παμίσου, που λατρευόταν ως θεραπευτής θεός στη Μεσσηνία και η σχέση του με το φυσικό περιβάλλον. Ο ποταμός Πάμισος λατρευόταν ως …
Φεβρουάριος 2024 αρχείο
Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α’ τάξη για το σχολικό έτος 2024-25
Σας ενημερώνουμε ότι από 1-20 Μαρτίου θα πραγματοποιούνται οι εγγραφές των μαθητών-τριών, που θα φοιτήσουν στην Α’ Δημοτικού το σχολικό έτος 2024-25, και οι οποίοι έχουν γεννηθεί από 1-1-2018 έως 31-12-2018 σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα : ΗΜΕΡΑ ΩΡΕΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1-3-2024 8.30-12.30 ΔΕΥΤΕΡΑ 4-3-2024 9.00-12.30 ΤΡΙΤΗ 5-3-2024 11.40– 13.15 ΤΕΤΑΡΤΗ 6-3-2024 9.00-12.30 ΠΕΜΠΤΗ 7-3-2024 …
Συμμετοχή της ΣΤ’ τάξης στην 4η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Βδομάδα
Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024, τα δύο τμήματα της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην 4η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή εβδομάδα που διοργάνωσε το Τμήμα Εκπαιδευτικής Συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία. Οι μαθητές μας, μαζί με άλλα σχολεία από τη Γαλλία και την Ελλάδα, συνδέθηκαν …
Ο Κεραμιδοτρέχαλος
Τον “Κεραμιδοτρέχαλο” της Άλκης Ζέη παρακολούθησαν οι μαθητές του σχολείου μας την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου από την παιδική σκηνή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕΚ στο Μέγαρο Χορού. Πρόκειται για ένα υπέροχο έργο, βαθιά ανθρώπινο, τρυφερό και άμεσο, με σαφέστατες αναφορές στη μοναξιά και στην καταπίεση, μιλώντας παράλληλα για τον ρόλο της οικογένειας, τη δύναμη της φιλίας και της συνεργασίας. …