Η 26η Σεπτεμβρίου είναι η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών. Γενικός στόχος της είναι η ενθάρρυνση και η διατήρηση της πλούσιας γλωσσικής και πολιτιστικής πολυμορφίας της Ευρώπης. Επιδιώκει επίσης να διευρύνει το φάσμα των γλωσσών που μαθαίνουν οι άνθρωποι στη ζωή τους, με σκοπό να αναπτυχθούν οι γλωσσικές τους δεξιότητες και να ενισχυθεί η διαπολιτισμική κατανόηση. Η Ημέρα αυτή είναι μια πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης και γιορτάζεται κάθε χρόνο από το Ευρωπαϊκό Έτος Γλωσσών το 2001.
Στο σχολείο μας και στο μάθημα των Αγγλικών, τα παιδιά κατασκεύασαν μικρές καρδιές με τις σημαίες των ευρωπαϊκών χωρών, καθώς και τη γλώσσα που ομιλείται σε αυτές. Επίσης έφτιαξαν τρεις αφίσες στην ΣΤ τάξη , η πρώτη με τις ελληνικές λέξεις που χρησιμοποιούν οι ευρωπαϊκές γλώσσες, η δεύτερη με τη λέξη «ειρήνη» σε όλες τις ευρωπαϊκές γλώσσες και η τρίτη με τις σημαίες και τις γλώσσες που προτίμησαν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας. Ακόμη δημιούργησαν φανταστικά διαβατήρια, με τη χώρα που θα ήθελε ο καθένας να είναι και τη γλώσσα που θα ήθελε να μιλάει.
Επιπλέον τα δυο τμήματα της Ε τάξης με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών της Αγγλικής και της Γαλλικής Γλώσσας (κου Κυριάκου Μανώλη & κας Νινέτας Σωτηράκη) έπαιξαν το παιχνίδι ” Βρες τη χώρα” . Χωρίστηκαν ΄σε 10 ομάδες . Η κάθε ομάδα είχε ταμπλώ με τα ονόματα χωρών , έβρισκε από το αντίστοιχο κουτί και έβαζε:
Το σχολείο ως πυλώνας δημοκρατίας και διαπολιτισμικότητας είναι ένα ανοικτό σχολείο στην κοινωνία και την Ευρώπη. Είναι ένα σχολείο της ένταξης όλων των ευρωπαϊκών περιβαλλόντων , με κουλτούρα αποδοχής και θέλησης για νέους ορίζοντες. Οι Γλώσσες της Ευρώπης με κοινή αφετηρία είναι τελικά οι Γλώσσες της μικρής μας γωνιάς του πλανήτη.