ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Η βιβλιοθήκη του σχολείου μας ανακαινίσθηκε επεκτάθηκε και λειτουργεί ως δανειστική .Σκοπός της σχολικής βιβλιοθήκης είναι: Α)Η παροχή σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου ενός χώρου που επιτρέπει τη φυσική και διανοητική πρόσβαση στην πληροφόρηση και στον κόσμο των ιδεών. Β) Η καλλιέργεια μίας μακρόχρονης σχέσης των μαθητών/τριών με τον κόσμο του έντυπου λόγου και της εικόνας, μέσα από την απόλαυση του διαβάσματος.

Έτσι λοιπόν και οι μαθητές του Ε2 έκαναν την πρώτη επίσκεψή τους για φέτος στην σχολική μας βιβλιοθήκη .Οι μαθητές  ξεναγήθηκαν στον χώρο των βιβλίων,  αναζήτησαν βιβλία στα ράφια της βιβλιοθήκης . Ξεναγήθηκαν στον χώρο των παραμυθιών και ενημερώθηκαν από την Υπεύθυνη της Βιβλιοθήκης  κ. Σωτηρίου Βαρβάρα, για τη σημασία τής ανάγνωσης λογοτεχνικών βιβλίων στην εξέλιξη τού πνεύματός μας και της προσωπικότητάς μας.

a5 a4 a3 a2