Τιμώντας το ιστορικό ΟΧΙ

1Α

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια πολύ όμορφη γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Στην αίθουσα εκδηλώσεων παρουσία των μαθητών και γονέων  , τιμήσαμε τους Έλληνες και τις Ελληνίδες που κέρδισαν τη μάχη της ελευθερίας και της αξιοπρέπειας στην εποποιΐα του 1940 . Τη γιορτή άνοιξε με σύντομο χαιρετισμό ο διευθυντής του σχολείου κος Αντώνης Ρούσσος, ενώ στη συνέχεια παρέδωσε τη …σκυτάλη στους  μαθητές της Γ τάξης ,οι οποίοι με την καθοδήγηση των εκπ/κων τους κ. Γεωργοπούλου  και κ. Σαραντοπούλου ,παρουσίασαν το χρονικό των γεγονότων μέσα από αφηγήσεις ,ποιήματα και σκετς ,πλαισιωμένα  με μουσική και τραγούδια από τη χορωδία μας  και τον  μουσικό  μας κ. Παπά Νείλο. Όλοι οι συμμετέχοντες έστειλαν το μήνυμα, ότι η γενιά του σήμερα τιμάει και σέβεται πραγματικά τους προγόνους της. Οι μαθητές μας συγκίνησαν όλους τους παρευρισκόμενους και απέσπασαν το θερμό χειροκρότημά τους!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

2Β 3Γ